SME

Darmo, ak chceme, aby ten Smer vyhral voľby, musíme si priplatiť

Darmo, ak chceme, aby ten Smer vyhral voľby, musíme si priplatiť

Keď sľubujú sudcom odmeny rozhodnutím ministra – čiže selektívne a subjektívne – o nezávislosť svojho stavu nemajú žiadnu starosť.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/57/5705735/5705735.jpeg?rev=2" author="Foto: SITA" longread-pos="full"]Odpovedať na výzvu Bugára, či ide do alternatívy proti Smeru, etudou o strihaní stromčekov, je Procházkov úhybný manéver pod čiarou prijateľnosti aj fanúšikov Siete.[/content]

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sľubujú sudcom odmeny rozhodnutím ministra – čiže selektívne a subjektívne – o nezávislosť svojho stavu nemajú žiadnu starosť.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa

Nadpolovičná väčšina AKP v Turecku. Nedá sa odhadnúť, či výsledok, že Erdogan vyšiel z volieb (výrazne) posilnený, ale nie natoľko, aby (hneď) menil ústavu, ovplyvní utečeneckú prevádzku a plnenie dohôd s Európou. Prezidentská strana zvíťazila s heslom o „nastolení stability“. A trinásť rokov doteraz v Turecku vládol kto?

Chybný krok

Záhradná slávnosť u Procházku. Odpovedať na výzvu Bugára, či ide do alternatívy proti Smeru, etudou o strihaní stromčekov, je úhybný manéver pod čiarou prijateľnosti aj fanúšikov Siete.

Kalkul na voličov Smeru je priesvitný, z vytvárania zdania akejsi tretej sily medzi vládnou a opozičnými stranami však musí Procházka krok-dva teraz ustúpiť, ak nechce mať vybitý kredit.

Podcenená udalosť

Trinásty dôchodok. Tento rok ešte nie, ale z kuchyne Smeru už presakujú bublinky, že ho Fico chystá na budúce Vianoce ako najmilšie prekvapenie „sociálneho balíčka“ No. 3. Ak hrozbu splní – a ako ho poznáme, tak dvakrát ho núkať netreba –, tak do rozpočtu skvelej poisťovne, ktorú štát momentálne dotuje asi 700 miliónmi eur (bolo aj viac, ale čosi vykradol z 2. piliera), navŕta dieru za ďalšiu polmiliardu. Raz darmo, ak chceme, aby ten Smer vyhral voľby – a všetci chceme –, musíme si priplatiť.

Justičné okienko I

Žitňanská, Figeľ a spol. idú novelizovať ústavu (veď majú dosť hlasov). Keďže však veta: „Funkcia sudcu zaniká uplynutím kalendárneho roka, v ktorom sudca dosiahol vek 67 rokov,“ je príliš zložitá na prerokovanie, Pellegrini má pochybnosť, či novelu stihnú schváliť do konca roka. A do marca už nezasadnú...

Odhliadnuc od drobnosti, že na zánik funkcie niektorých sudcov bolo neskoro päť minút po vymenovaní (o väčšine sudcov nehovorme, aby sme nespochybňovali štát), opozícia sa vystavuje riziku stíhania za „ageizmus“, čiže vekovú diskrimináciu, čo síce ešte nie je také perzekvované ako napríklad sexizmus, ale keby sudcovia vedeli spísať jednu sťažnosť na ÚS (a potom do Štrasburgu), možno by si aj vykopali doživotie.

Justičné okienko II

Na rozdiel od kvóra pre seniorov Pellegrini nemá žiadnu pochybnosť, či parlament stihne schváliť návrhy rezortu spravodlivosti, ktoré by znovuzaviedli mimoplatové odmeňovanie sudcov a – maličkosť - zvýšenie sudcovských a prokurátorských dôchodkov o 170 eur.

Keďže „za úlohy, ktoré nie sú bezprostredne spojené s výkonom rozhodovacej činnosti“, má šéfov krajských súdov odmeňovať priamo minister, ide o ďalší motivačný stimul, aby slovenská justícia bola ešte nezávislejšia. Pozoruhodné len je, že keď výkonná moc zmrazuje sudcovské platy plošne, celý zbor v talároch spieva o protiústavnom útoku na nezávislosť.

Keď však rozhodnutím ministra – čiže selektívne, na základe subjektívneho výberu – im sľubujú odmeny, o nezávislosť stavu nemajú žiadnu starosť.

Kultúrny hlásnik

Riaditeľ sekcie, ktorého Maďarič potrestal odvolaním pre vývoz Berniniho busty, už tri týždne pracuje na inom úrade. A - opäť v rezorte kultúry. Konkrétne na pamiatkovej ochrane, keďže – teraz pozor – „zodpovednosť za chyby, ktorých sa dopustil, neznamená, že takýto človek by mal zmiznúť z povrchu zemského a že sa nemôže uchádzať bla, bla, bla“. No. Netrváme na tom, aby zmizol z povrchu zemského.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Východ slnka (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


8. dec

Mikuláš (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


7. dec

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu