Ak banskobystrický župan žaluje výstavu usporiadanú ku koncu 2. svetovej vojny, robí si tým reklamu. Ponúka sa tak obvyklá otázka, či mu nenahráva aj zbytočné lamentovanie nad scestnosťou jeho kroku. Vec však má aj vážnejšiu stránku, pre ktorú o nej treba hovoriť.
Tŕňom v Kotlebovom oku je príbeh Štefánie Lorándovej, ktorá počas vojny zachraňovala prenasledovaných Židov a pomáhala im dostať sa do Palestíny. Názor si možno utvoriť čisto sedliackym rozumom, bez akademickej diskusie o sionizme a o tom, či výstava prostredníctvom tohto príbehu propagovala násilie a potláčanie základných práv a slobôd občanov – čo je predmetom žaloby.
Pani Lorándová bola prenasledovaná historicky obludným totalitným režimom s miliónmi obetí. Aj pani Lorándová bola obeť. Bola tým slabším bojujúcim s odvahou a odhodlaním proti nepomerne silnejšiemu. Bolo to hrdinstvo.
Kotleba podáva trestné oznámenie za príbeh obeti holokaustuČítajte
Naopak, režim, ktorý vraždil a prenasledoval nevinných, bol zbabelý. Kotlebovci všemožnými spôsobmi – vonkajšími znakmi aj vystupovaním – dávajú najavo svoje sympatie k tomuto režimu.