SME

Aj Slovensko stojí na tých, čo sa nedostanú do novín

Aj Slovensko stojí na tých, čo sa nedostanú do novín

Jim Steele: Jedným z najdôležitejších príbehov súčasnosti je priepasť, ktorá delí úzku skupinu bohatých a tých chudobnejších.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5707189/5707189.jpeg?rev=2" author="Foto: Marek Eštočin" longread-pos="full"]Jim Steele, jeden z najoceňovanejších investigatívnych novinárov Spojených štátov v Bratislave.[/content]

TEXT: Beata Balogová

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/57/5707191/5707191.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME.

[/content]

Väčšina obyčajných ľudí sa nikdy nedostane do novín. Aj keď každý príbeh plytvania verejných zdrojov je práve o nich, lebo v konečnom dôsledku oni zo svojich daní platia politickú mašinériu, ktorá si ich všíma raz za štyri roky.

Občas ich povýši na správu nejaká prenikavá tragédia, na ktorej niekoľko dní mľaská bulvár. Niekedy nosia v sebe obrovský potenciál dobra alebo semienka zla, ktoré často polieva ťažoba života. Sú to ľudia krásni a nadaní, hrdí a pokorení, dúfajúci a zúfajúci, vo víre veľkých príbehov, ktoré nikdy nevyrozprávame.

Niekedy ich novinár vytiahne z anonymnej masy a posunie do verejného priestoru. Ich hlas vtedy zmocnie a hovoria v mene tisícok ďalších. Niekedy sú vytrhnutí z kontextu, aby poslúžili ako vzorka pre silu správy. Mali by sme zaobchádzať s ich hlasom tak, aby sa necítili zneužití.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Priepasť

Novinári by mali prepožičať hlas tým, ktorých hlas sa väčšinou stráca v masách. Nie politikom ani celebritám, ani tým, čo vystavujú svoj luxusný životný štýl na obdiv ako nejakú novodobú cnosť. Nie tým, čo povýšili marketing na druh nového náboženstva, ale tým, ktorí nevládzu alebo nechcú nahlas kričať.

[content type="citation"]Za každou správou o predražených nákupoch, rodinkárstve a úplatkoch v zdravotníctve stoja státisíce anonymných pacientov, ktorí sa na tieto excesy skladajú z daní.[/content]Dôležitou súčasťou novinárskej práce sú práve obyčajní ľudia, tvrdí Jim Steele, jeden z najoceňovanejších investigatívnych novinárov Spojených štátov, ktorý začiatkom novembra cestoval z Bratislavy do Košíc vlakom, aby videl viac z krajiny, ktorú nikdy predtým nenavštívil. Nezaujímal sa o to, čo slovenskí politici hovoria, ale skôr o to, aký dosah má ich vládnutie na obyčajných ľudí.

Robil to celý svoj novinársky život. Aj jedna z jeho najvýznamnejších prác, Amerika: Čo sa pokazilo vysvetľuje, ako politika Washingtonu a finančníkov z Wall Street ničila americkú strednú triedu a ako v dôsledku toho narastala priepasť medzi najbohatšími ľuďmi a s tými s nižšími príjmami.

Práve nerovnosť medzi bohatými a chudobnými, a to nielen v Spojených štátoch, ale na všetkých kontinentoch, je podľa neho témou, ktorá bude jednou z najväčších výziev pre novinárov.

Zachovať ľudskosť

Aby novinár bol schopný zachytávať a spracovať túto realitu, musí si za každých okolností zachovať svoju ľudskosť a vidieť za každým príbehom konkrétnych ľudí, aj tých okradnutých, podvedených a ignorovaných.

Jim Steele ani počas svojej verejnej prednášky v Bratislave nehovoril o svojich oceneniach, stretnutiach s vrcholovými politikmi alebo slávnymi, ale spomínal dvoch obyčajných ľudí, ktorí trpeli v dôsledku zlých rozhodnutí mocných.

„Ľudia, dobrí a zlí, tí povznášajúci alebo smutní, oni sú v srdci všetkého novinárstva, najmä investigatívneho, lebo oni sú tí, cez ktorých si čitatelia môžu vytvárať vzťah k tým väčším otázkam,“ hovorí Steele.

Joy a Edwin

Jeden z ľudí, ktorých si Steele symbolicky doniesol so sebou aj do Bratislavy, je Joy Whitehouse, ktorú stretol v Salt Lake City v jednom z tých mobilných domov, ktoré sú často zaparkované v chudobných štvrtiach. Bola vdovou. Aj keď si nikdy nemyslela, že bude bohatá, nikdy jej nenapadlo, že by mohla byť chudobná. Dovtedy, kým sa jej manžel nezabil počas nehody kamióna na diaľnici a jeho zamestnávateľ jej odmietol vyplácať aj tých pár stoviek dolárov vdovského príplatku, v ktoré ona dúfala.

Onkologická pacientka, ktorá prekonala rakovinu pľúc, sa živila tým, že zbierala plechovky od piva, ovocia a zeleniny. Všetky druhy plechoviek, za ktoré jej v zberných surovinách zaplatili 30 dolárov za vrece. Za mesiac bola, podľa Steela, schopná zarobiť 60 dolárov, ktoré minula na lieky.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Predtým pôsobila ako šéfredaktorka The Slovak Spectator. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. V roku 2020 vyhrala Európsku novinársku cenu v kategórii názorov a komentárov. Je členkou Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov

Ošálený (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. nov

Už čoskoro (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. nov

Obavy z kataru (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. nov
Prehodnotenie hodnôt.

Prehodnotenie hodnôt (Sliacky)

Karikatúra denníka SME na dnes.


20. nov

Šťastný koniec (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


17. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu