SME

Vražda Daniela Tupého zmrzačila jednu generáciu

Vražda Daniela Tupého zmrzačila jednu generáciu

Útočníci neprišli zo zahraničia, nikto ich neobjednával, nemali plán, dodnes chodia po meste, sedíte s nimi v kine v Auparku...

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/57/5708124/5708124.jpeg?rev=2" author="Foto: ARCHÍV SME" longread-pos="full"]Daniela Tupého prepadli a zabili a dodnes nevieme kto.[/content]

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5705342/5705342.jpeg?rev=2"][/content]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

Daniela Tupého niekto zavraždil a dodnes nevieme kto a prečo. Stalo sa to pred desiatimi rokmi na bratislavskom nábreží, kúsok od Propeleru, kde sme sa cítili bezpečne, miesta, kam nechodievala neonacistická stoka ani mafiáni, naše letné účko, priestor v závetrí doznievajúcich deväťdesiatych rokov.

Daniela Tupého prepadli a zabili a dodnes nevieme kto. Videli sme defilé bravčových arogantných tvárí, ksichtíkov neonacistickej luzy, ktorá sa prepracovala na pešiakov podsvetia. No vraj to neurobili, alebo urobili, ale svedok, korunný svedok, zmenil svoju výpoveď a ja odvtedy vidím kedykoľvek, keď som na nábreží, pri malom pamätníku alebo pri fakulte, s diskrétnou tabuľou, ako sa usmievajú a odchádzajú zo súdu.

Nebol to prvý útok a nebol ani posledný, no nikdy predtým nedošlo v Bratislave k vražde v prostredí, ktoré násilie nenávidelo, stavalo sa proti nemu a unikalo pred ním.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Vražda všetko zmenila

Vražda Dana Tupého zmrzačila jednu generáciu. Ostatných dorazila neschopnosť úradov zatknúť a postaviť pred súd tých, ktorí to urobili. Útok na Daniela nebol iba takou, ako vraví priateľ vyšetrovateľ „náhodnou smrťou“, za ktorú si môže takmer sama obeť tým, že bola v „zlom čase na zlom mieste“.

Bol to útok na posledné zvyšky autentického veľkomestského života, na ľudí, čo predsa len dúfali, že niečo také sa v Európe už nikdy nemôže stať.

Vypasení podozriví to vedeli, vždy keď sa o nich hovorilo, a dávali sa fotiť, usmievali sa, akoby pochopili, že okrem zbabelého činu znásilnili celú generáciu, kontaminovali ju strachom aj túžbou po odplate.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


27. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


26. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


25. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


24. sep
Výsledky volieb 2023 Zdieľať
SkryťZatvoriť reklamu