SME

O bábkovom divadle volebných mítingov

O bábkovom divadle volebných mítingov

Peter Mikuláš píše desiaty list Peťovi. O klamároch s ich výšlapmi, o zlodejoch–kopírovačoch, o gýčových emóciách. A kto je ON.

TEXT: Peter Mikuláš

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Peter Mikuláš, operný spevák a otec troch dcér.

[/content]

A hoj, Peťo

Dnes Ťa pozvem do bábkového divadla, spoločne s operou a baletom je toto umenie vysoko štylizované a od diváka žiada mimoriadne sústredenie a fantáziu. Uvidíme síce veľmi slabú a tuctovú hru bez drámy, dej nudí, slová a vety sa donekonečna opakujú, aj tak poďme, oplatí sa.

Videl som ju vari tisíckrát a rád pôjdem znova, vždy je to zážitok. Zahrajú nám maňušky z dreva, ktorým môže naletieť len ten, kto sa díva povrchne. Preto pootvárajme všetky zmysly a vnemy, aby si rozumel, táto dráma a možno aj nedráma, sa odohrá v nás. THEÁTRO sa začína, odhrňme záclonu zastretých očí.

Hneď na úvod, za hukotu apliónov a ligotu svetelných štichov, spomedzi lacných papundeklových kulís vylieza klamár so svojím sólo výšľapom. Trému zatĺka stvrdnutým a plechovým úsmevom. Jeho kroky sú akože isté, smelé, ale dá sa cítiť, že všetko je umelé.

Trénoval síce, aj ho pri tom kamerovali, mal na to najatý tím, v predsieni pred zrkadlom cvičil gestá a mimiku, ale, bohužiaľ, nič. Nevykazuje žiadne herecké napätie, keď kráča, nedoťahuje špičky šľapají, v kolenách sa takmer nepozorovateľne láme, ako keby sa neisto plazil. Pravá ruka vo vrecku gatí je síce trendová, ale ľavá beztvaro ovisnutá plantá, vykúkajúc z rukáva, akoby ani nežila.

[content type="citation"]Do obleku vrazil, šili mu ho dobre a draho, ale skladance na zadku a chrbte svedčia o dosť dlhom sedení v aute, práve sa za blikotu sirén dovalil z jedného volebného mítingu na druhý.[/content]

Do obleku vrazil, šili mu ho dobre a draho, ale skladance na zadku a chrbte svedčia o dosť dlhom sedení v aute, práve sa za blikotu sirén dovalil z jedného volebného mítingu na druhý. Ledva stihol ksicht na záchode zlepšiť, zbŕklo odbŕkal z podbradku holiacim strojom chlpy, jeho žena ho vláči aj s káblom v kabelke každé voľby, cupkajúc za pätami ochranky.

Ale ani ona jeho imidžu veľmi nepridá.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Zdroje informácií (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


17 h

Dobrá rada (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


29. jún

Koaličné paradoxy (Hej. ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


28. jún

Neustúpili sme (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


27. jún

Blahobyt (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


26. jún

Vedenie (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. jún
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu