SME

Nepríjemne súčasný výklad holokaustu

Je príznačné, že Osvienčim dostáva v Snyderovom príbehu priestor až v závere.

Timothy Snyder, Čierna zem, preložil Igor Otčenáš, Premedia 2015

Rozprávanie o holokauste už stihlo „zostarnúť“ a nakaziť sa stereotypmi. Timothy Snyder sa v Čiernej zemi pokúsil o modernú históriu holokaustu. Má umožniť pochopiť, čo zostalo v našich mysliach a našich životoch z Hitlerovej epochy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polemika s lenivcami

Americký historik špecializujúci sa na dejiny strednej a východnej Európy má silné „slovenské“ obdobie. Najprv vyšlo jeho Krvavé územie. Originálna a súčasne strašná kniha pospájala niekoľko doteraz separovaných kroník teroru do jedného veľkého príbehu hrôzy.

Povyhadzoval záložky medzi desaťročiami a režimami. Vytrhol deliace biele strany medzi vraždením príslušníkmi NKVD a maniakmi zhypnotizovanými hákovým krížom. Napísal kontinuálny príbeh, v ktorom chýbajú prestávky na oddych.

Už tu upozornil, že teror v tomto regióne neznamená výlučne holokaust. Teraz v Čiernej zemi pokračuje v búraní zabehaných schém a v úsilí o komplexné pochopenie udalostí. Kniha je výsledkom neskutočne intenzívnej práce s prameňmi a sympatickej odvahy prekračovať limity vedeckej disciplíny.

Skutočných znalcov témy už možno nemá čím zaskočiť, ale čitateľ unavený zabehanou interpretáciou holokaustu žasne a je šokovaný – bez toho, aby sa obával o korektnosť či ohrozenie humanistických preferencií.

Snyder nepolemizuje s udalosťami, ale s ich lenivými interpretmi a ideológmi.

Hitlerova „ekológia“

Snyderova interpretácia Hitlerovho mentálneho sveta je hádam najvýraznejšou ukážkou autorovej dôslednosti. Pre Hitlera bol život bojom o územie. Ľudské rasy sú ako druhy.

Zákon rasového boja považoval za samozrejmý ako gravitačný zákon. Príroda bola pre vodcu jedinou, brutálnou a zdrvujúcou pravdou a celá história ako myslieť inak ilúziou.

Hitlerove ambície boli poháňané víziou kolonializmu v globálnej miere. Nemecký roľník prestáva byť mierumilovným oráčom a mení sa na heroického krotiteľa ďalekých území. Táto nekompromisná logika smerovala k praktickým rozhodnutiam. Bolo ľahšie podmaniť si východnú Európu ako Afriku.

Židoboľševický mýtus pomáhal Hitlerovi demonštrovať neprirodzené schopnosti Židov a ich pozemskú slabosť. Tento mýtus súčasne dával alibi na preventívny útok proti odvekému planetárnemu nepriateľovi. V Hitlerovej „ekológii“ bola planéta znečistená prítomnosťou Židov, ktorí sa vraj vzopreli zákonom prírody a zdeformovali ich.

Tieto ideové (ak vôbec možno použiť tak vznešený výraz) východiská si žiadali praktické pokračovanie. Muselo dôjsť k premene nemeckého štátu a následne zničeniu susedných štátov.

Smrtiaca bezštátnosť

V ďalšom pokračovaní analýzy Snyder usporadúva prostriedky šialeného Hitlerovho projektu Lebensraum do logickej sústavy. Tá znie strašidelne, ale je podporená kvalitnou argumentáciou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3X7M na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu