SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Nepríjemne súčasný výklad holokaustu

Je príznačné, že Osvienčim dostáva v Snyderovom príbehu priestor až v závere.

Timothy Snyder, Čierna zem, preložil Igor Otčenáš, Premedia 2015

Rozprávanie o holokauste už stihlo „zostarnúť“ a nakaziť sa stereotypmi. Timothy Snyder sa v Čiernej zemi pokúsil o modernú históriu holokaustu. Má umožniť pochopiť, čo zostalo v našich mysliach a našich životoch z Hitlerovej epochy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polemika s lenivcami

Americký historik špecializujúci sa na dejiny strednej a východnej Európy má silné „slovenské“ obdobie. Najprv vyšlo jeho Krvavé územie. Originálna a súčasne strašná kniha pospájala niekoľko doteraz separovaných kroník teroru do jedného veľkého príbehu hrôzy.

Povyhadzoval záložky medzi desaťročiami a režimami. Vytrhol deliace biele strany medzi vraždením príslušníkmi NKVD a maniakmi zhypnotizovanými hákovým krížom. Napísal kontinuálny príbeh, v ktorom chýbajú prestávky na oddych.

Už tu upozornil, že teror v tomto regióne neznamená výlučne holokaust. Teraz v Čiernej zemi pokračuje v búraní zabehaných schém a v úsilí o komplexné pochopenie udalostí. Kniha je výsledkom neskutočne intenzívnej práce s prameňmi a sympatickej odvahy prekračovať limity vedeckej disciplíny.

Skutočných znalcov témy už možno nemá čím zaskočiť, ale čitateľ unavený zabehanou interpretáciou holokaustu žasne a je šokovaný – bez toho, aby sa obával o korektnosť či ohrozenie humanistických preferencií.

Snyder nepolemizuje s udalosťami, ale s ich lenivými interpretmi a ideológmi.

Hitlerova „ekológia“

Snyderova interpretácia Hitlerovho mentálneho sveta je hádam najvýraznejšou ukážkou autorovej dôslednosti. Pre Hitlera bol život bojom o územie. Ľudské rasy sú ako druhy.

Zákon rasového boja považoval za samozrejmý ako gravitačný zákon. Príroda bola pre vodcu jedinou, brutálnou a zdrvujúcou pravdou a celá história ako myslieť inak ilúziou.

Hitlerove ambície boli poháňané víziou kolonializmu v globálnej miere. Nemecký roľník prestáva byť mierumilovným oráčom a mení sa na heroického krotiteľa ďalekých území. Táto nekompromisná logika smerovala k praktickým rozhodnutiam. Bolo ľahšie podmaniť si východnú Európu ako Afriku.

Židoboľševický mýtus pomáhal Hitlerovi demonštrovať neprirodzené schopnosti Židov a ich pozemskú slabosť. Tento mýtus súčasne dával alibi na preventívny útok proti odvekému planetárnemu nepriateľovi. V Hitlerovej „ekológii“ bola planéta znečistená prítomnosťou Židov, ktorí sa vraj vzopreli zákonom prírody a zdeformovali ich.

Tieto ideové (ak vôbec možno použiť tak vznešený výraz) východiská si žiadali praktické pokračovanie. Muselo dôjsť k premene nemeckého štátu a následne zničeniu susedných štátov.

Smrtiaca bezštátnosť

V ďalšom pokračovaní analýzy Snyder usporadúva prostriedky šialeného Hitlerovho projektu Lebensraum do logickej sústavy. Tá znie strašidelne, ale je podporená kvalitnou argumentáciou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Už môžu voliť, ale stále sú závislí od riaditeľa školy.


Rastislav Mikuláš 10m
Matúš Krčmárik.

Na zásahy proti demokracii je široký priestor.


2 h

Tak čo, koho rodine to v sobotu hodíte?


4 h
Dnes  vieme, že  medzi cárskym ortodoxným imperializmom, imperializmom Sovietskeho zväzu a dnes Ruskej federácie nie je rozdiel.

Medzi cárskym ortodoxným imperializmom, imperializmom Sovietskeho zväzu a dnešnou Ruskou federáciou nie je žiadny rozdiel.


Magda Vášáryová 4 h
SkryťZatvoriť reklamu