SME

Tragédia vo Francúzsku a bľabot predsedu Fica

Tragédia vo Francúzsku a bľabot predsedu Fica

Kontúry vlády Fico III a súbeh kríz, ktoré EÚ nevládze riešiť, predznamenávajú najväčšie ohrozenie liberálnej demokracie za 26 rokov.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/6/57/5711216/5711216.jpeg?rev=2" author="Foto: TASR/AP" longread-pos="full"]Parížsky masaker drasticky pripomenul Európe, že Islamský štát nie je čosi vzdialené v inom regióne sveta.[/content]

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/57/5711218/5711218.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa I

Nie týždňa, ale roka. Parížsky masaker drasticky pripomenul Európe, že „organizácia“ Islamský štát nie je čosi vzdialené v inom regióne sveta, čo sa – napriek harašeniu politikov - nášho života netýka. Sýrska dráma vtrhla do srdca Európy s netušenou razanciou a brutalitou. Nie je pritom podstatné, či islamistická bunka (prevažne) z bruselského Molenbeeku vraždila priamo na príkaz Abú Bakr Bagdádího, alebo bola iba inšpirovaná „ideami“ IS.

Ohromná emocionálna vlna, ktorú prikrmuje francúzska politika aj rétorickými výpožičkami z irackej kampane Busha, má potenciál pootočiť zamrznuté bezpečnostné a geopolitické konštanty. Pozitívnym i negatívnym smerom, je priskoro na akúkoľvek veštbu.

Len o čosi menšia pravdepodobnosť je však aj na strane zotrvačnosti, teda že po iniciačnom šoku – ktorý vydrží ešte dva týždne – rozpory záujmov hlavných aktérov vrátia situáciu do „standby“ režimu – až po ďalší výbuch.

Dá sa len prízvukovať zas a znova: Barack Obama nepotrebuje nadväzovať žiadne koalície, aby rozprášil Islamský štát. Otázka, či sa invázia neskončí ako v Iraku a čo po tom, nie je legitímna, keďže nič horšie ako dnes v Sýrii nastať už nemôže.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Udalosť týždňa II

Výročie nadobudnutia slobody. Najmrzutejšie v tento deň – už po viacerý raz – je zvetrávanie kedysi samozrejmého konsenzu o elementárnej úspešnosti systémovej zmeny. Tým sa nemyslia „popierači“ po meči i po praslici typu Fico a jeho mentálne okolie, ale invázia názorov o stratenej príležitosti, nenaplnených ideáloch (a pod.), do mainstreamu, čo bolo v deväťdesiatych i nultých rokoch nepredstaviteľné.

Príznaky, ako napríklad že etalónmi už nie sú Friedmann a Hayek, ale Piketty a Stiglitz, alebo že spoločenské negatíva či karikatúry čoraz pomätenejšieho Klausa a Zemana vytláčajú z referenčného rámca novembra trebárs Havlov odkaz, neveštia slobode a demokracii peknú budúcnosť. Kontúry vlády Fico III a súbeh kríz, ktoré EÚ nevládze riešiť a hrozia ju rozparcelovať, predznamenávajú väčšie ohrozenie liberálnej demokracie, než bolo za Mečiara, a najväčšie za 26 rokov.

Správny krok

Aktivácia článku Lisabonskej zmluvy o poskytnutí podpory napadnutej krajine všetkými prostriedkami. Netreba byť uchvátený, viac než reálnej pomoci je v geste symboliky, ktorá však k tejto chvíli patrí. Aj ako precedens pre – dúfajme, nikdy nenaplnený – scenár, že v pozícii napadnutého by sa mohol ocitnúť aj bezpečnostne menej sebestačný štát ako Francúzsko. Príklady netreba menovať. Na Slovensku zostáva len veriť, že v rámci „podpory všetkými prostriedkami“ Francúzi nepožiadajú Ficovu vládu o prevzatie desiatich migrantov, lebo to by znamenalo koniec predmetného článku v Lisabonskej zmluve.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Východ slnka (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


8. dec

Mikuláš (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


7. dec

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu