SME

Opatrne s tou vojnou pán Hollande

Dobrá rétorika, ale zlá teroristická politika.

Autor je profesorom ústavného a medzinárodného práva na Harvarde.

Dobrá rétorika, ale zlá teroristická politika.

Keď francúzsky prezident Francois Hollande povedal, že útoky na Paríž sú „vojnovým činom“, držal sa scenára, ktorý napísal bývalý americký prezident George W. Bush po útokoch 11. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rečnícky to vyvoláva jazyk vojny na opísanie teroristického útoku a vysiela posolstvo vážnosti a hnevu. Ako však ukazujú vojny USA po 11. septembri, nie je vždy múdre pozdvihnúť teroristickú skupinu na úroveň suverénnych inštitúcií, ktoré majú odjakživa právomoc viesť vojnu.

Článok 5

To bola chyba v súvislosti s al-Káidou, ale ešte väčšia chyba to je, ak ide o Islamský štát, ktorého prvotnou snahou je získať štátnosť. Vyhlásením, že Islamský štát je vo vojnovom stave s Francúzskom, Hollande nevedomky poskytuje tejto pozbieranej bande medzinárodný význam, o aký sa usiluje.

Dôsledky Hollandovho vyhlásenia znamenajú viac než len PR požehnanie pre túto sunnitskú skupinu ozbrojencov, čo inak bojuje o miesto na prvých stranách a o získanie prívržencov, ktorých potrebuje na ovládnutie územia. Hlava štátu, ktorá povie, že proti jeho vlasti sa vedie vojna, musí myslieť na vierohodnú reakciu.

Vhodná reakcia závisí od toho, či vojnový stav vzniká právnicky, alebo metaforicky. Právny aspekt je dôležitý. Podľa článku 5 Washingtonskej dohody NATO vojnový čin nečlena Severoatlantickej aliancie proti jednému z členských štátov spúšťa povinnú podporu ostatných členov.

Útoky z 11. septembra znamenali prvý raz, keď sa článok 5 použil. To si vyžadovalo podporu všetkých členov pre americkú vojnu proti al-Káide. (Je známe, že keď došlo na Irak, niekoľko členov NATO odmietlo s argumentom, že neexistuje dôkaz, že teroristický útok mal akúkoľvek súvislosť so Saddámom Husajnom.)

Keby sa Francúzsko odvolalo na článok 5, členovia NATO by boli povinní podporiť ho vo vojne proti Islamskému štátu. No rozčarujúcim aspektom tohto právneho postoja je, že Francúzsko bombarduje pevnosti Islamského štátu v Sýrii od konca septembra, a jeho útoky na túto skupinu v Iraku sú starou známou vecou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3XD3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Víkend

Súvisiace témy: Čítanie+
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


145
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu