SME

Prečo by mali USA do Sýrie vyslať pozemné vojsko

Prečo by mali USA do Sýrie vyslať pozemné vojsko

Ani po útokoch v Paríži americkí politici nechápu novú realitu.

Autor je americký bývalý veľvyslanec v Iraku, Turecku a Albánsku, odborný asistent na Washington Institute.

Ani po útokoch v Paríži americkí politici nechápu novú realitu.

Strašné parížske útoky, ktoré prišli po pravdepodobnom bombovom útoku v ruskom civilnom lietadle na Sinaji a uprostred krízy vyplývajúcej z prepojených konfliktov v Iraku a Sýrii, si vyžadujú odpoveď na otázku: Kedy si Spojené štáty uvedomia, že naliehavo potrebujú použiť skutočnú vojenskú silu, aby porazili hrozbu Islamského štátu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len menšie vojsko?

Takmer po pol druha roku polovičatých opatrení vlády prezidenta Baracka Obamu je zjavné, že Islamský štát nemožno poraziť, ak sa nevyšle prvotriedna mobilná pozemná armáda, aby sa spojila so zdrvujúcimi vzdušnými silami.

To pozemné vojsko nemusí byť veľké – hlavná americká útočná sila v najväčšej bitke druhej irackej vojny, vo Fallúdži v roku 2004, mala len sedem až osem práporov, s posilou a podporou, celkovo 7000 až 8000 vojakov.

Nemusí byť nutne ani americká. Francúzske a ďalšie skúsené západné armády by mohli doplniť vojsko USA, rovnako ako účinné iracké a sýrske útvary. Bez amerických pozemných síl sa však nič z toho nestane. Islamský štát udrží pokope svoj „štát“ a jeho protiútoky – ako aj iránsko-ruské využívanie Islamského štátu na vlastnú agresiu – destabilizujú veľkú časť Eurázie a znovu vystavia Spojené štáty mohutným teroristickým útokom.

Je šokujúcim faktom, že ani po útokoch v Paríži vláda, americkí prezidentskí kandidáti a zahraničnopolitickí experti vo všeobecnosti neprijali túto novú realitu. Bývalý veliteľ NATO James Stavrides a guvernér Ohia John Kasich, popredná osobnosť v republikánskom prezidentskom poli, odporúčali, aby sa kampane proti Islamskému štátu ujalo NATO.

Ďalší republikánski kandidáti navrhovali účinnejšie letecké útoky a favorizovaná demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v zásade argumentovala za rozšírenú verziu súčasnej americkej stratégie, načo dodala: „Nemôže to byť americký boj.“ Iba republikánsky senátor za Južnú Karolínu, Lindsey Graham, z celej veľkej skupiny kandidátov tlačil na výrazné konvenčné americké pozemné vojská.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3XD4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu