SME

Islamský štát láka Európu do pasce

Islamský štát láka Európu do pasce

Parížske útoky sa musia stať výzvami na činy, ktoré ukončia vojny rozkladajúce Blízky východ a zaplavujúce svet zúfalými utečencami.

Autorka je protiteroristická analytička Inštitútu pre výskum vojny.

Minulý týždeň prezident Barack Obama povedal, že Islamský štát je „obmedzený“ na Irak a Sýriu, ale útoky tejto skupiny v Paríži čoskoro ukázali, že predstavuje nebývalú hrozbu pre Západ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Islamský štát uplatňuje globálnu stratégiu, ktorá sa skladá z troch častí: 1. obrany svojho územia v Iraku a Sýrii, 2. podpory odnoží v ostatných prevažne moslimských oblastiach a 3. povzbudenia a riadenia teroristických útokov vo svete.

Provokácie

Vyviezol svoju brutalitu a svoje vojenské metódy skupinám v Líbyi, Egypte, Afganistane a ďalších štátoch. Teraz využíva taktické schopnosti získané na blízkovýchodných bojiskách na vyprovokovanie protimoslimského odporu, ktorý vyvolá ešte viac žoldnierov naverbovaných v západných spoločnostiach. Spojené štáty a ich spojenci musia na túto hrozbu zareagovať rýchlo.

Stratégiou Islamského štátu je polarizovať západnú spoločnosť – „zničiť sivú zónu“, ako píše vo svojich publikáciách. Skupina dúfa, že časté, ničivé útoky v jej mene vyprovokujú prehnané reakcie európskych vlád voči nevinným moslimom, čím si znepriatelia a zradikalizujú moslimské spoločenstvá po celom kontinente.

Ukrutnosti v Paríži sú len najnovšími prípadmi tejto eskalujúcej kampane. Od januára poskytujú európski občania bojujúci v radoch Islamského štátu v Iraku a Sýrii internetovú a materiálnu podporu pre vražedné operácie v Paríži, Kodani a pri Lyone, ako aj pokusy o útoky v Londýne, Barcelone a pri Bruseli. Bojovníci Islamského štátu sú zrejme zodpovední za zničenie ruského lietadla nad Sinajom.

Tieto útoky nie sú ani náhodné, ani nie je ich cieľom primárne ovplyvniť západnú politiku na Blízkom východe. Skôr sú súčasťou kampane tejto vojensky schopnej organizácie zmobilizovať extrémistických predstaviteľov, ktorí už sú v Európe, a naverbovať nových.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


17 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


19. sep

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


18. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


17. sep

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


13. sep
SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu