Hal Foster, Rosalinda Kraussová, Yve-Alain Bois, Benjamin H. D. Buchloh a David Joselit: Umění po roce 1900 (Slovart 2015)
Ak ste presvedčení, že teória výtvarného umenia je znáška nezrozumiteľných výpovedí a slovnej ekvilibristiky, tak v tejto knihe dostanete k svojmu presvedčeniu 800-stranový dôkaz.
Neprestávajte čítať, inak prídete o zážitok, pretože tento súbor textov je priam iniciačným aktom, ktorý sa odvďačí svojmu čitateľovi otvorením nebeskej brány moderného, antimoderného, postmoderného a súčasného umenia. A ak neviete, prečo je hala plná slnečnicových semiačok umením, tak tu sa to dozviete.
Ak ste boli zvyknutí čítať dejiny umenia ako zápis zábavných historiek (napríklad o odrezanom uchu) zo života maliarov, biografických údajov a nálepkovania, tak vás kniha piatich renomovaných britských umenovedcov a výtvarných kritikov Hala Fostera, Rosalindy Kraussovej, Yve-Alaina Boisa, Benjamina H. D. Buchloha a Davida Joselita Umění po roce 1900 (Slovart 2015) prekvapí tým, že im na biografiách výtvarníkov až tak nezáleží.
Autori netvoria slovník umelcov, ale v prísnej chronológii prehľad udalostí, ktoré svojím spôsobom boli formotvorné na ďalšie smerovanie umenia, stali sa takými dôležitými, že by sme mali o nich vedieť a mať ich zachované: významné výstavy, dôležité manifesty, zlomové udalosti, ktoré posúvali vnímanie umenia. Dejiny sa tak stali nitkou, na ktorú a navliekajú významné situácie, ktoré nás posunuli od Bozku Gustava Klimta po výstrelky čínskej umeleckej superstar Aj Wej-weja.
A to všetko v teoreticky silnom rámci, ktorý dodáva týmto udalostiam zmysel. Iste niekedy je to rozprávanie ťažké, chaoticky pôsobiace, víriace neraz v rôznych interpretáciách, ale toto je umenie 20. a začiatku 21. storočia: chaotické, avantgardné, nezrozumiteľné, vášnivé, smutné i drzé.