Autor je britský veľvyslanec
Európska komisia zverejnila svoju prvú správu o stave Energetickej únie minulú stredu. Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič pri realizovaní tohto projektu úspešne napreduje so získavaním podpory členských štátov. Správa ukazuje, že po necelých deviatich mesiacoch od ohlásenia projektu sa rysuje prísľub funkčnej a efektívnej energetickej únie.
Dôraz na zlepšovanie fungovania trhu s elektrinou je správnym krokom. Pre Európu a jej konkurencieschopnosť je kľúčové rozbehnúť plne fungujúci vnútorný trh s energiou, ktorý následne posilní nákladovo efektívnu dekarbonizáciu, využitie obnoviteľných zdrojov a cezhraničný obchod.
Energetická bezpečnosť
No zároveň, ako hovorí ministerka pre energetiku a klimatické zmeny Amber Ruddová, „energetická bezpečnosť musí byť prioritou číslo jeden britskej energetickej politiky“. To dosiahneme najmä diverzifikovaním zdrojov a znižovaním závislosti od jedného dodávateľa.
Ďalším kľúčovým momentom v snahe o zlepšenie bezpečnosti je lepšie prepojenie v rámci EÚ, ktoré je aj základom pre dokončenie vnútorného energetického trhu.
Posilnenie plynových prepojení je závažnou otázkou aj pre strednú Európu. Pre tento región je to jeden z najlepších spôsobov, ako zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť. Dobrým príkladom je slovensko-poľské prepojenie, ktoré Slovensku poskytne prístup k skvapalnenému plynu z Baltického mora. Tam sa to však nekončí.
Slovenský Eastring
V júli tohto roka podpísalo 15 krajín strednej a východnej Európy dohodu CESEC, ktorá výrazne uľahčí integráciu regionálnych energetických trhov (v rámci aj mimo EÚ) a pomôže vybudovať chýbajúcu plynovú infraštruktúru zo severu Európy až na juh. Zároveň poskytne Európe prístup k plynu z Baltického aj z Jadranského mora.
V tomto kontexte je zaujímavé sledovať aj slovenský projekt Eastring, ktorý by mohol zlepšiť prepojenie v regióne a zlepšiť bezpečnosť dodávok plynu. Teší nás, že viacero slovenských projektov sa dostalo na zoznam prioritných projektov Komisie, čo podčiarkuje silnú podporu Európskej komisie tomuto regiónu.
Z nedávnej minulosti vieme, že poskytovatelia plynu využili (alebo hrozili využitím) svoju pozíciu dodávateľa energie na vytvorenie politického tlaku v EÚ aj mimo nej. Musíme sa uistiť, že priestor na podobné praktiky bude minimálny.