Autor je psychológ
Utečenecká kríza sa stala fenoménom, ktorý polarizuje názory, vyhrocuje ich a vedie zvyčajne k výsledku čierno-bieleho zhodnotenia. Postojové vzorce, ktoré sa vytvárajú v rámci tejto informačnej výmeny, nadobúdajú však čoraz konfrontačnejší tón, ktorý sa často odráža v stigmatizácii a prechádza do vzájomného obviňovania.
Diagnózami „slniečkari“ sú označovaní zástancovia neobmedzených podporných prístupov. A na druhej strane xenofóbnymi a rasistickými nálepkami sú pranierovaní tí, ktorí zastávajú opačný názor, teda sú skôr prívržencami redukovanej podpory. Ubližujú si jedni aj druhí.
Emočné a racionálne typy
Psychológ C. G. Jung poskytol osobnostnú diferenciáciu ľudí na základe prevládajúcich čŕt a charakteristík v osobnosti jednotlivca: jednotlivec prikladá ľuďom, veciam a situáciám hodnotu podľa vlastného cítenia. Čiže prevládajúcim faktorom pri vytváraní jeho postojov a názorov sa stáva emócia.
Naopak, u jednotlivca zaradeného k premýšľajúcim typom sú na prijímanie subjektívnych rozhodnutí podstatné racionálna logika a analýza. Jadro súčasnej „postojovej konfrontácie“ týchto skupín spočíva vo vzájomnom nepochopení a obojstranne absentujúcej citlivosti.
Materský syndróm?
Mediálne známy výrok nemeckej kancelárky „Všetci sú vítaní“ je klasickým príkladom emočno-feminálneho vyjadrenia. Je to výrok, ktorý patrí do kategórie tzv. materského podporného syndrómu, ktorý môže zarezonovať aj u tejto inak racionálne pôsobiacej kancelárky.
Medzi oponentov patriacich k racionálnemu jadru patrí napríklad nemecký profesor ekonómie a verejných financií Hans Werner Sinn, ktorý pôsobí aj v poradnom zbore nemeckého ministerstva hospodárstva.