Slovenská reálpolitika dnes odoláva pokusom zjemniť a spresniť debatu o údajnom nepriateľovi Európy. Uistenia, že Slovensko možno uchrániť od pohybov vo svete, sú len uspávankou spievanou na bojisku. Spory o podobe islamu sú totiž už dlhšiu dobu súčasťou európskych, ak nie svetových, debát.
Pred vyše desaťročím odkúpili členovia akejsi islamistickej armády v Iraku dvoch zajatcov, francúzskych novinárov, aby vyjednávali. Žiadali, aby Francúzsko zrušilo zákaz nosenia závoja v školách a vo verejných inštitúciach. Nepodarilo sa im však dostať na svoju stranu kritickú masu, ktorá by ich požiadavku podporila. Odvtedy sa síce podpora islamistom aspoň zdanlivo zorganizovala okolo kvázi-štátneho útvaru IS. To však neznamená, že úspešne získavajú podporu.
Kým sme si všimli, že sa IS týka aj nás, Parížu predchádzalo niekoľko útokov. Ako tvrdí novinár Nafeez Ahmed, Hollande zareagoval, akoby útoky prišli z jasného neba. Streľbe na parížsku mládež však za posledný polrok predchádzali zmiešané ciele: mešita v Qatife v Saudskej Arábii, študenti v pohraničnom tureckom meste Suruc, trh v chudobnej časti Bagdadu, mešita v hlavnom meste Jemenu sa stala cieľom dvakrát po sebe, pred Parížom sa strieľalo v Bejrúte a po ňom na pohrebe v Bagdade a v hoteli v malijskom Bamaku.