Pondelok 30. november je dôležitým dňom pre budúcnosť našej planéty: v Paríži sa začína 21. konferencia zmluvných strán Rámcovej konvencie o klimatických zmenách Organizácie Spojených národov (COP21).
Približne 150 lídrov krajín alebo vlád vrátane slovenského premiéra Roberta Fica potvrdilo účasť, čo predstavuje nebývalý stupeň mobilizácie. Na celom svete si ľudia čoraz viac a čoraz nástojčivejšie uvedomujú, ako nám naliehavá potreba búcha na dvere: ak bude pokračovať nárast globálnych emisií skleníkových plynov súčasným tempom, priemerná svetová teplota povrchu sa zvýši od 3,7 C° až 4,8 C° nad úroveň teplôt v predindustriálnej ére.
Počasie potvrdzuje vážny stav
Skutočnosť potvrdzuje tento odhad. Rok 2015, rovnako ako 2014, bol najteplejším od začiatku merania teplôt. Potreba konať je nad slnko jasnejšia. Parížsky klimatický summit predstavuje jedinečnú príležitosť pustiť sa do tohto problému globálne a s udržateľným cieľom.
Minulý rok bol nepopierateľne sľubný, keďže veci sa v niekoľkých bodoch pohli dopredu. A sme v lepšej forme než vlani.
Dodnes zverejnilo vyše 170 štátov svoje návrhy záväzkov, pokiaľ ide o zníženie emisií CO2. Tieto štáty spoločne predstavujú 90 percent globálnych emisií CO2.
Nechýba vôľa ani peniaze
V otázke financovania boja proti klimatickej zmene a jej účinkom došlo k pokroku hlavne v najexponovanejších krajinách. Záväzok z Kodane z roku 2009 mobilizovať sto miliárd dolárov (95 miliárd eur) ročne do roku 2020 na tento účel sa teraz zdá dosiahnuteľný.
Organizácie a inštitúcie sa už zaviazali prispieť celkovo sumou vyše 70 miliárd eur. Aj Zelený klimatický fond ako prostriedok na financovanie získal úvodné záväzky do výšky viac než deväť miliárd eur. Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia patria k prvým prispievateľom do fondu a hrali rozhodujúcu rolu pri jeho zakladaní. Vyzbierať sto miliárd dolárov sa preto zdá ako dosiahnuteľný cieľ.
Čoraz viac významných osobností na svetovej úrovni vyjadrilo naliehavú potrebu pustiť sa do riešenia klimatickej zmeny, napríklad pápež František vo svojej encyklike Laudato 18. júna apeloval na ekologickejší rast.