SME

Samovražedný atentátnik býva nenápadný

Samovražedný atentátnik býva nenápadný

Premiér Fico zneužil emočný mechanizmus vo vzťahu k utečencom, hovorí psychiater, psychoterapeut a vysokoškolský pedagóg Jozef Hašto.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/57/5714695/5714695.jpeg?rev=2" author="Foto: SME - Gabriel Kuchta" longread-pos="full"]Psychiater Jozef Hašto.[/content]

U vodcov teroristických skupín môžeme predpokladať rysy patologickej sebalásky, narcizmu, podozrievavosti a nezmieriteľnosti, a tiež nezvládnuté pocity menejcennosti, hovorí psychiater Jozef Hašto, ktorý sa v nedeľu vrátil z psychiatrického kongresu v Berlíne.

TEXT: Svetlana Kolesárová

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/56/5659279/5659279.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Svetlana Kolesárová, zástupkyňa šéfredaktorky denníka SME.

[/content]

Mnoho ľudí si po teroristických útokoch v Paríži kladie otázku, kde sa v človeku berú také sklony k ničeniu?

K ľudskej prirodzenosti patrí aj aktivovateľnosť emócií hnevu, zlosti, prípadne až zúrivosti a nenávisti. Táto zameranosť sa snáď dá vyjadriť slovami: „Ty, zlý objekt, zmizni mi z očí, ja zostanem“. Aktivuje sa napríklad v zápase o dominanciu a tiež pri ohrození, keď zdroj nebezpečenstva sa javí ako zvládnuteľný protiútokom, zastrašením, v extrémnom prípade zničením.

Je dosť dôvodov k hypotéze, že evolúcia nás vybavila nielen schopnosťou milovať, opatrovať, súcitiť s druhými a vžívať sa do nich, altruisticky im pomáhať, ale na druhej strane aj ničivým, vražedným mechanizmom. Spustenie toho vražedného mechanizmu v správaní má silné bariéry, akési vnútorné „nezabiješ!“, ktoré je zrejme o milióny rokov staršie než Mojžišovo prikázanie. Ono len posilnilo prirodzenú zábranu voči zabíjaniu. Dnes vieme, že aj naši najbližší živočíšni príbuzní – šimpanzy, s ktorými máme spoločných asi 98,4 percenta DNA, vedú niečo ako teritoriálne vojny s druhými svorkami šimpanzov, robia bojové výpravy na hranice územia a vyháňajú alebo kruto zabíjajú cudzích jedincov, ak sa tam zdržujú.

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/6/57/5714696/5714696.jpeg?rev=2"][/content]

Doc. MUDr. Jozef Hašto, PhD. (66)

Psychiater, psychoterapeut, vysokoškolský pedagóg. Pôsobí ako školiteľ v hypnóze, autogénnom tréningu, psychoterapii, zaujíma sa o vzťahovú väzbu a psychotraumatológiu. Napísal niekoľko odborných kníh (napr. Autogénny tréning, Posttraumatická stresová porucha, Vzťahová väzba), pravidelne prispieva do odborných časopisov. V roku 2009 mu Aliancia Fair-play udelila ocenenie Biela vrana. Je ženatý, má dve deti.

[/content]

Aby sme si to nahradili, pozeráme akčné filmy, hráme počítačové hry plné zabíjania a ničenia?

Nielen kriminálky a akčné filmy, ale aj rôzne súťaživé až bojové športy, myslím pri tom nielen na box, kick-box alebo omnoho sublimovanejší tenis, dobývanie území pri futbale, rugby atď. Môžu byť až životu alebo zdraviu nebezpečné. Prečo teda chodíme na trilery? A na horory?

Možno potrebujeme aj istú dávku strachu o život. Svet, v ktorom sa diala evolúcia človeka, bol asi dosť nebezpečný. A v posledných stáročiach, napriek hrôzam 20. storočia, a napriek všetkým katastrofickým správam o násilných smrtiach, o ktorých sa dozvedáme z médií, je dnes zrejme svet bezpečnejší. Vyplýva to napríklad z dôkladnej analýzy historických dát Stevena Pinkera.

Ešte poznámka ku sklonom k ničeniu a energickému vzdorovaniu druhým. Už u dvoj- trojročných normálne sa vyvíjajúcich detí sa objavuje sklon rozoberať, ničiť, búrať. Dalajláma ako dieťa vášnivo rozoberal hodinky, takže ich znefunkčňoval. Neskôr sa ich naučil opravovať.

U mladistvých v puberte sa vplyvom testosterónu objavuje mimoriadne, agresívne testovanie, kam až možno zájsť, súťaživosť a tendencia riskovať, aby si získali status v skupine a obdiv dievčat. Riskovanie môže byť také nerozumné, že sa ironicky hovorieva o „testosterónovej demencii“, teda zhlúpnutí vplyvom mužského pohlavného hormónu testosterónu.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Majú teroristi nejakú psychickú úchylku, alebo pri správnej manipulácii vodcom by sme boli aj my schopní masových vrážd a teroru?

Z psychologických a psychiatrických poznatkov o samovražedných atentátnikoch (boli analyzovaní buď retrospektívne po svojej smrti na základe informácií o nich, ktoré sa podarilo zhromaždiť, alebo ak prežili atentát či jeho plánovanie, odborníci s nimi viedli aj priame rozhovory a vyšetrenia) vyplýva prekvapivý záver, že obvykle nevykazujú diagnostikovateľnú psychickú poruchu, a ak, tak nie závažnejšiu.

Nanajvýš sa cítili nie dosť dôležití a akceptovaní vo svojich primárnych skupinách, prípadne boli znevážení, mali pocit, že nemajú pred sebou možnosť úspešného sebapresadzovania, sebauplatnenia a keď sa pri hľadaní svojej zmysluplnej životnej cesty dostali do skupiny, v ktorej zažívali prijatie a spolupatričnosť, a láskavo, ale dôrazne sa správajúci vodca, autorita im vykresľovala obraz nepriateľa, napr. „skazený Západ“ a aké dôležité je voči nemu presadzovať svoju identitu, tak nastal zvrat.

Presadilo sa u nich mimoriadne polarizované chápanie „my a oni“, my dobrí, oni zlí, ktorých treba ničiť. Indoktrinácia definuje zlých ako menejcenných, diabolských, podľudí (podobne ako nacizmus iné rasy a komunizmus triedneho nepriateľa), takže možno voči nim vypnúť súcit a empatiu, treba ich zničiť, aby bol svet lepší.

V aktuálnom prípade je to v mene náboženstva.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Východ slnka (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


11 h

Mikuláš (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


7. dec

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu