Regulácia prdov hovädzieho dobytka nesľubuje radikálnu spoločenskú revolúciu, ktorú od klimatickej agendy očakáva svetová ľavica.
[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5715887/5715887.jpeg?rev=2" author="Foto: ARCHÍV SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ" longread-pos="full"]Ako chutí pád do politickej nemilosti nepocítil len onehdajší predseda NR SR, ale i traja synovci.[/content]
Regulácia prdov hovädzieho dobytka nesľubuje radikálnu spoločenskú revolúciu, ktorú od klimatickej agendy očakáva svetová ľavica.
TEXT: Peter Schutz
[content type="longread-pos" pos="left"]
[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/57/5711218/5711218.jpeg?rev=2"][/content]
Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.
[/content]
Udalosť týždňa I
Klimatický summit. Napriek zapriahnutiu 110-tisíc policajtov sú bezpečnostné riziká tohto superobrovského podujatia značné, čo potvrdili pouličné násilnosti klimatického dorastu hneď v prvý deň akcie. Boli aj zbytočné, keďže väčšej zhody, že s otepľovaním treba niečo robiť, medzi politikmi ešte nikdy nebolo.
Z ideologických predsudkov sa však zaoberajú – a desať dní budú – najmä (výlučne?) uhlíkom, pričom omnoho výraznejší vplyv na klimatickú zmenu má metán vylučovaný hovädzím dobytkom. Na klimatický pakt z Paríža nebude stačiť ani vysoká miera konsenzu, keďže horibilné rozpory záujmov blokujú akúkoľvek zhodu 150 štátov združených do viacerých koalícií.
Napriek vnímaniu hrozby je pre rozvojový svet Paríž najmä príležitosťou vymlátiť z Európy túžiacej sa kajať za svoj blahobyt a „viny“ čo najviac peňazí. K otázke, či by sa ťažké bilióny dolárov – napríklad „Obamov fond“ sto miliárd ročne – nemali radšej investovať do evolučného prispôsobenia sa klimatickej zmene, sa vyjadril hneď prvý deň Bill Gates, ktorý ohlásil plán a vôľu súkromného sektora vraziť miliardy do vývoja takých zelených technológií, ktoré nižšou cenou, teda trhovo konformne, rozbijú skleníkový efekt fosílií. Že čo s kravami, summit – do štvrtka – neriešil. Zrejme preto, lebo regulácia prdov hovädzieho dobytka nesľubuje radikálnu spoločenskú revolúciu, ktorú od klimatickej agendy očakáva svetová ľavica.
SME+
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.
Udalosť týždňa II
Pakt EÚ-Turecko. Zostáva otvorené, či za tri miliardy eur a vízovú liberalizáciu získa Európa primeranú protihodnotu, čiže zásadné zriedenie migračného toku. Tretia položka na strane „má dať“ – obnovenie prístupových rokovaní – je taká politicky absurdná, že jej nastolenie spochybňuje turecké zámery.
Erdogan je totiž ten posledný, kto má záujem sa do Únie začleniť. Je úplne nejasné, prečo premiér Davutoglu nepýtal radšej jednoznačnú podporu Bruselu v spore s Ruskom, ktorú potrebuje hneď a zaraz. Zvlášť dojímavé sú slovenské ozveny na turecké požiadavky, keďže za neprimerané či dokonca vydieračské ich považujú tí, ktorí najhlasnejšie kričali, že „problémy treba riešiť tam, kde vznikli“.
Správny krok
Výzva Donalda Tuska na korekciu imigračnej politiky. Okrem iného aj z dôvodu, že „kvóty nemajú v Únii väčšinu“. Výborne. Teraz už zostáva „len“ maličkosť: realizovať alternatívu, ktorou je regulácia tokov na vonkajšej hranici EÚ (Schengenu), pretože inak je koniec voľnému pohybu. Tragický omyl by bol nechať celú vec na Turkov, keďže pod tlakom chronického sýrskeho konfliktu sa budú snažiť či vyvliecť zo záväzkov, či stupňovať požiadavky.
Chybný krok I
Žaloba do Luxemburgu. Vyhlásenie Tuska (pozri vyššie) len podčiarkuje zbytočnosť slovenskej žaloby a bezprizornosť politiky Fico & Kaliňák, keďže strašenie „to nie je o 800 či 1400 utečencoch, ale 50-tisíc do piatich rokov“, teraz uviedol na pravú mieru sám „prezident“ EÚ. Povedal presne to, čo tu bolo napísané už dávno: trvalé, permanen tné kvóty sú politicky nepriechodné aj za humnami Visegrádu, takže boj s jednorazovými je síce víťazstvom marketingu, ale zlyhaním zahraničnej politiky.
Chybný krok II
Tzv. protiteroristický balíček. Táto hora našľahanej peny na marketingovom balvane Chránime Slovensko zvyšuje moc štátu v obludnom nepomere k vágnosti bezpečnostných rizík. Totálna ignorancia otázok bezpečnosti a obrany dvoma Ficovými vládami nenecháva pochybnosti, že legislatívnym zámerom je všetko, len nie ochrana pred teroristami.
Chybný krok III
Zákon o športe. Horšie ako chybný krok, to je triumf demencie a jednej loby nad rozumom. Športovci a športoví zamestnanci sa oslobodzujú od sociálneho a zdravotného poistenia (a prečo nie politickí komentátori?), znižuje sa DPH na športové podujatia (a prečo nie na balet?) a sú aj úľavy na dani z príjmov. To je čistá mozgová príhoda, ten slovenský parlament.
Podcenená udalosť
Čínsky jüan v koši svetových rezervných mien. Krok MMF nemá ekonomický (asi koľko komerčných bánk začne teraz nakupovať jüan?), len politicko-symbolický význam, upozornil však na krásnu vedľajšiu pointu: po tzv. kvantitatívnych uvoľňovaniach dolára, eura, jenu a libry je s jüanom už aspoň každému jasné, prečo MMF nazýva miesto, kde sa spoločne nachádzajú, KÔŠ.