SME

My rozhodujeme, v akej krajine chceme žiť

Pred rokom si novinári kládli závažné otázky o slobode, zodpovednosti, nezávislosti, odvahe, čestnosti, o ideáloch a ich ohrození.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/57/5717453/5717453.jpeg?rev=2" author="Foto: ARCHÍV SME" longread-pos="full"]Prvý výtlačok SME vo vlastnej tlačiarni, vpravo prvý šéfredaktor Karol Ježík, v strede Alexej Fulmek.[/content]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Beata Balogová

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME.

[/content]

Rozhodujeme sa každý deň, v akej krajine chceme žiť. Niekedy sú to malé, takmer nebadané rozhodnutia o tom, komu uveríme alebo čie slová zaradíme na čiernu listinu.

Niekedy to trvá, kým naše rozhodnutia prinesú zmeny, ako keď mocná rieka formuje svoje koryto. Niekedy sa rozhodujeme s veľkým hrmotom a meníme veci cez jedinú noc, ako keď otvárame okno dokorán a vzduch sa v zaprášenej miestnosti prečistí.

Čas chobotníc

Aj my sa rozhodujeme, či chceme, aby to, či naši blízki dostanú tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť, bola otázka šťastnej náhody, toho, že sme narazili na lekára so svedomím a profesionálnou cťou. Na takého, ktorý ešte nevzdal boj s únavou a vyhorením a obhajuje záujmy pacienta v systéme, na ktorom sú prisaté zdravotnícke chobotnice a odsávajú jeho silu, nie preto, aby prežili, lebo už sú dávno sýte na dlhé roky, ale pre ďalšie obohacovanie.

Keď obmedzenosť útočí

Rozhodujeme sa aj o tom, či chceme žiť v krajine, kde človek rómskej etnicity nemôže mať istotu, že v Bratislave, kde rôznorodosť nie je občasnou odchýlkou, docestuje električkou do svojej cieľovej stanice bez toho, aby naňho niekto nevyberanými slovami nezaútočil len za to, že je Róm.

Deje sa to v krajine, ktorej premiér húževnato presviedča voličov, že najdôležitejšia je bezpečnosť občanov.

Dôstojnosť

Ľudská dôstojnosť je tak ľahko odňateľná v záujme ilúzie bezpečia väčšiny, keď nepriateľa definujú politici podľa vlastnej potreby.

My si musíme zodpovedať otázku, či sa budeme cítiť bezpečnejšie v krajine, kde bude čoraz viac policajtov, ale každý, kto sa nejakým spôsobom odlišuje od väčšiny, farbou pleti, vierou, vekom, telesným postihnutím alebo tým, koho miluje, môže byť onálepkovaný ako nepriateľ.

Ľudia, ktorí majú ambície určovať smer, podrobujú hodnoty ako čestnosť, vášeň pre pravdu a integrita rôznym plastickým operáciám, aby keď ich nasadia na svoju tvár, nepôsobili ako cynický úškľabok.

Voliči menšieho zla

Žijeme v krajine, kde vyrastá generácia voličov menšieho zla a dobro v politike už ani nehľadáme. Zanevreli sme na politický systém ako na formu podvodného podnikania, ktorú si účastníci dokážu každé štyri roky s našou pomocou legalizovať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3XYD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


12
Beata Balogová.

Bratčikov, Bombic a Fico vstúpia na pamätník... Nie, to nie je vtip.


3

Kreslí Mikuláš Sliacky


3
Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


153
SkryťZatvoriť reklamu