SME

My rozhodujeme, v akej krajine chceme žiť

My rozhodujeme, v akej krajine chceme žiť

Pred rokom si novinári kládli závažné otázky o slobode, zodpovednosti, nezávislosti, odvahe, čestnosti, o ideáloch a ich ohrození.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/57/5717453/5717453.jpeg?rev=2" author="Foto: ARCHÍV SME" longread-pos="full"]Prvý výtlačok SME vo vlastnej tlačiarni, vpravo prvý šéfredaktor Karol Ježík, v strede Alexej Fulmek.[/content]

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Beata Balogová

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME.

[/content]

Rozhodujeme sa každý deň, v akej krajine chceme žiť. Niekedy sú to malé, takmer nebadané rozhodnutia o tom, komu uveríme alebo čie slová zaradíme na čiernu listinu.

Niekedy to trvá, kým naše rozhodnutia prinesú zmeny, ako keď mocná rieka formuje svoje koryto. Niekedy sa rozhodujeme s veľkým hrmotom a meníme veci cez jedinú noc, ako keď otvárame okno dokorán a vzduch sa v zaprášenej miestnosti prečistí.

Čas chobotníc

Aj my sa rozhodujeme, či chceme, aby to, či naši blízki dostanú tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť, bola otázka šťastnej náhody, toho, že sme narazili na lekára so svedomím a profesionálnou cťou. Na takého, ktorý ešte nevzdal boj s únavou a vyhorením a obhajuje záujmy pacienta v systéme, na ktorom sú prisaté zdravotnícke chobotnice a odsávajú jeho silu, nie preto, aby prežili, lebo už sú dávno sýte na dlhé roky, ale pre ďalšie obohacovanie.

Keď obmedzenosť útočí

Rozhodujeme sa aj o tom, či chceme žiť v krajine, kde človek rómskej etnicity nemôže mať istotu, že v Bratislave, kde rôznorodosť nie je občasnou odchýlkou, docestuje električkou do svojej cieľovej stanice bez toho, aby naňho niekto nevyberanými slovami nezaútočil len za to, že je Róm.

Deje sa to v krajine, ktorej premiér húževnato presviedča voličov, že najdôležitejšia je bezpečnosť občanov.

Dôstojnosť

Ľudská dôstojnosť je tak ľahko odňateľná v záujme ilúzie bezpečia väčšiny, keď nepriateľa definujú politici podľa vlastnej potreby.

My si musíme zodpovedať otázku, či sa budeme cítiť bezpečnejšie v krajine, kde bude čoraz viac policajtov, ale každý, kto sa nejakým spôsobom odlišuje od väčšiny, farbou pleti, vierou, vekom, telesným postihnutím alebo tým, koho miluje, môže byť onálepkovaný ako nepriateľ.

Ľudia, ktorí majú ambície určovať smer, podrobujú hodnoty ako čestnosť, vášeň pre pravdu a integrita rôznym plastickým operáciám, aby keď ich nasadia na svoju tvár, nepôsobili ako cynický úškľabok.

Voliči menšieho zla

Žijeme v krajine, kde vyrastá generácia voličov menšieho zla a dobro v politike už ani nehľadáme. Zanevreli sme na politický systém ako na formu podvodného podnikania, ktorú si účastníci dokážu každé štyri roky s našou pomocou legalizovať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Predtým pôsobila ako šéfredaktorka The Slovak Spectator. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. V roku 2020 vyhrala Európsku novinársku cenu v kategórii názorov a komentárov. Je členkou Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


20 h

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu