SME

Na ceste so sýrskymi utečencami – v roku 2014

Na ceste so sýrskymi utečencami – v roku 2014

Fotograf Stanislav Krupař a reportér Wolfgang Bauer vytvorili knihu plnú dobrodružstva a zvratov, nebezpečenstva a nádeje, hrdinstva aj podlosti.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/57/5717698/5717698.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Na pražskom krste spoločnej knihy – Stanislav Krupař, Wolfgang Bauer a Amar Obaid.[/content]

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5707519/5707519.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.

[/content]

Vždy mi to napadne. Tá výška. To musí byť pri práci, ktorú robí, neuveriteľná nevýhoda. Nejde len o to, že nie každý spací vak mu je dosť dlhý. Alebo že sa musí v lietadle cítiť tak stiesnene ako to nižší nepoznajú. A že na koni zrejme drhne pätami o zem. Väčšou nevýhodou je výška 206 centimetrov pre Stanislava Krupařa vo vojnách, či už zákopových, alebo partizánskych. V oblastiach, kde zlyhali všetky štátne štruktúry aj ľudské zábrany a vo veľkom sa kradne, vraždí a znásilňuje, prepadáva, unáša, mučí a nakoniec sa sekajú hlavy.

Je jednoducho zo všetkých najviac vidieť. A je zapamätateľný. V neposlednom rade sa doňho lepšie triafa. Aj črepina si jeho krk čnejúci nad všetkými ostatnými krkmi nájde ľahšie. Napriek tomu je stále zdravý, nezranený a živý. A je to dobre.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Wolfgang Bauer

Bolo natrieskané. Autogramiáda poslednej knižky, na ktorej sa Stanislav Krupař podieľal, sa stala jednou z hlavných udalostí tohtoročnej pražskej jesene v oblasti literatúry faktu. Do Prahy sa podarilo dostať na krst knihy okrem autora textu, nemeckého novinára Wolfganga Bauera aj hlavného hrdinu príbehu nazvaného Cez more (s utečencami na ceste do Európy) Amara Obaida. Aj vďaka tomuto mužovi bol krst knihy niečím viac než uvedením nového titulu na lačný predvianočný trh.

Prišlo nevídane mnoho ľudí a oneskorenci sa do neveľkej sály v centre Prahy museli prepchať oknom. A hovorilo sa o knihe plnej dobrodružstva a zvratov, nebezpečenstva a nádeje, hrdinstva i podlosti, ktorá však nie je románom, nie je fikciou inšpirovanou skutočnými udalosťami, je samotnou skutočnosťou, neučesanou, opísanou citlivo bez morbídnych scén, ale s akousi umiernenou naliehavosťou.

Presne taký je Wolfgang. Pôsobí ako univerzitný profesor, a nikomu by nenapadlo, že sa vie zakrádať zákopmi a vie o sýrskej vojne viac ako ktokoľvek iný. Študoval geografiu, históriu a islam. Zdržiaval sa v Somálsku, Sýrii, Afganistane, na Haiti aj v Sierre Leone. Je to jeden z najväčších znalcov lokálnych konfliktov v týchto oblastiach a jeden z najlepších reportérov na svete.

Obaja novinári sa vydali na cestu so sýrskymi utečencami už v roku 2014, keď sa ešte mediálny záujem tejto téme vyhýbal. Už len za tú novinársku predvídavosť by si zaslúžili nejakú hlavnú cenu. Vytvorili si falošnú identitu utečencov z Kaukazu, lebo ako Arabi nevyzerajú ani nehovoria. Našťastie si našli skvelého a verného spojenca, pána Amara. Aby to nevyzeralo, že tí dvaja novinári sú svätí a takí oddaní veci pravdy, že to až pekné nie je! Priznávajú, že na cestu cez more, na ktorého dne ležia zrejme tisícky utopených utečencov, ich vyhnala aj novinárska posadnutosť. Nenásytnosť. Túžba skúsiť si niečo až na koreň.

Snímky utečencov vznikali vo veľmi ťažkých podmienkach.

Ako vznikali fotografie

[content type="citation"]Palestínčan sa volá Majed. Je architekt, hovorí po španielsky a po anglicky. A ďakuje obradne Európanom, že prijímajú také množstvo ľudí, čo sa dostali do pekelných problémov.[/content]Ako píšuci novinár v utajení pracovať môže celkom bez problémov, pretože si proste zážitky pamätá, fotograf je v takej situácii v koncoch. „Musel som sa zaobísť bez veľkej – a nápadnej – zrkadlovky,“ hovorí Stanislav. „Vo vrecku na stehne nohavíc som mal jeden iPhone 4S v nepremokavom puzdre, druhý v taštičke na páse. O ten som prišiel v mori pri šialenom nočnom naloďovaní. Leží na dne niekde pri alexandrijskom pobreží. Naspodku môjho batohu bol ukrytý digitálny kompakt Fuji X100 a klasická filmová zrkadlovka, nezničiteľný Nikon FM2 s jedným objektívom.“

Fotky, ktoré v knihe sú, vznikali v nepredstaviteľne zložitých podmienkach. O časť výbavy Krupař na ceste prišiel, časť fotil telefónom.

Keď sa ho pýtam, čo z tejto jeho cesty preňho vyplýva a aká bude tá ďalšia, povie: „Ja veci nalinajkované nemám, nie je to potom život.“

Čo tým svojím osobným nasadením sleduje? Chce zvýšiť dôveryhodnosť informácií, ktoré odovzdáva verejnosti? „Ako majú byť naše správy a fotografie dôveryhodné, keď nám chýbajú dôveryhodné médiá? Babiš, Bakala, Penta, Křetínský ... u nás sa neberú vážne už ani sami novinári. Často robia svoje remeslo len preto, že majú radosť, keď vidia svoje meno vytlačené na papieri, a na nič nové už si netrúfajú. V tom je náš, nielen česko-slovenský, zásadný problém. Keď sa k tomu pridá moja celoživotná skepsa, bolo by veľmi neúprimné tvrdiť, že verím, že svojím svedectvom môžem niečo zmeniť. Avšak práca napríklad pre Die Zeit – pred dvoma týždňami sme sa s Wolfgangom vrátili z Afganistanu -, ktorý si každý týždeň prečítajú dva milióny inteligentných ľudí, mi dáva predsa len väčší zmysel.“

O slobode

Potom prizná, že fotografia nie je poslanie. Aj keď by to znelo iste pekne. „Skôr naplnenie, robím všetko väčšinou hlavne kvôli sebe,“ podotkne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Zvrhlé prianie (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe).


18 h

Nezničiteľný (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. okt

Nebude to také ľahké (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe).


3. okt

Putin etymológom (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe).


2. okt

Znova na nohách (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. sep

U lekára (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. sep
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu