Na námestí v Banskej Bystrici postávajú hlúčky, ospanlivo sa presúvajú, akoby nemali nič iné na mysli ako svorne zabiť čas. Je tu spomalené tempo, pritakáva Thomas Edeling. Kľud je vraj příjemný, ale bezcieľne obcovanie má aj zákernú stránku. Thomas pochádza z nemeckého Essenu a ako docent ekonomickej fakulty v Bratislave tvrdí, že ekonomika bez kritického myslenia stagnuje, čím jej hrozí krach.
Nestačí tráviť spolu čas, vymieňať si darčeky, neodporovaním si vážiť autoritu a uspokojiť sa s málom. Trom tretinám Thomasových bakalárov vraj chýba schopnosť si na niečo vytvoriť vlastný názor, nenadobudli sebavedomie, neodvážia sa riskovať, robiť chyby a tým pádom sa nevyvíjajú. K slušivej poslušnosti ich vedie nielen rodina a školský či univerzitný systém ale i mentalita. Vážna diagnóza. Thomas spoluzaložil s kolegami pracovnú skupinu, kde sa študentky a študenti učia argumentovať.
Aj bývalý utečenec z Iraku Ameer Mayyahi si vytyčuje profesné ciele a na ich dosiahnutiu narušuje bežnú harmóniu. Má vyššie ambície než slúžiť ako príklad úspešnej integrácie do slovenskej spoločnosti. To on mieni integrovať domorodcov do svojho ideálu sebazdokonaľovania.