Autor je odborník na kybernetickú bezpečnosť a publicista
Ministri hospodárstva Česka a Slovenska sa nedávno zhodli na tom, že treba zachovať prepravnú trasu ruského plynu cez Ukrajinu do Európy. Jan Mládek a Vazil Hudák ju označili za hospodársky najvýhodnejšiu, vyslovili sa aj za dokončenie severo-južného plynovodu V 4 s odkazom na nutnosť diverzifikovať prepravné trasy a zdroje plynu.
Mládek pri tom uistil ministra Hudáka, že česko-rakúsky projekt plynovodu BACI nesleduje cieľ obísť Slovensko a jeho dokončenie sa očakáva v rokoch 2019 – 2020.
Česko sa zatiaľ nepripojilo k siedmim signatárom listu adresovanému podpredsedovi Európskej komisie pre otázky energetiky Marošovi Šefčovičovi a predsedovi Rady EÚ Donaldovi Tuskovi vo veci plánovanej výstavby druhej vetvy rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2.
Podľa českej strany list obsahuje niektoré „príliš tvrdé“ formulácie. Medzi signatárov listu popri Slovensku patria Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Odskočilo Bulharsko, Česko a Grécko.
Ukrajina príde o poplatky
Signatári listu v ňom upozorňujú EK, že projekt Nord Stream 2 neslúži záujmom Európy a môže viesť k ďalšej destabilizácii Ukrajiny. Rozšírenie už existujúceho plynovodu Nord Stream 1 o jeho nové dvojča potrubí znamená expanziu Nemecka nad rámec spoločnej energetickej politiky EÚ. Plánované dve nové potrubia ruského plynu by mali ročne prepraviť do Nemecka cca 55 miliárd kubických metrov plynu (zhodne s Nord Stream 1), cena projektu sa odhaduje na 8 miliárd eur.