SME

Fico namotal Bélu a Priatelia Schengenu

Fico namotal Bélu a Priatelia Schengenu

Kým na zjazdoch komunistickej strany dostávali priestor aj delegáti, Smer pokročil už tak ďaleko, že na snemoch vystupuje zásadne len predseda.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa I

Regionálne voľby vo Francúzsku. Výsledok Le Penovej strany bez ohľadu na druhé kolo – ktoré zisk šiestich regiónov (z 13) zrejme uvedie na prijateľnejšiu mieru – je rukavica takzvaným štandardným stranám v celej Európe, aby čosi robili so sebou. Teraz to sú „len“ voľby druhého rádu, avšak víťazstvo Národného frontu v prezidentských jednoducho roztrhne EÚ. Putin vie, prečo sponzoruje Marine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa II

Patriot act Fico & Kaliňák. Aj keby táto škandálne bez verejnej diskusie a v skrátenom konaní zbúchaná legislatíva mala bezpečnostné opodstatnenie – akože nemá –, i tak nerieši ani potenciálne hrozby, ani nezlepšuje spoluprácu s cudzími službami a políciami.

Ide o najhlbší zásah do slobôd a práv po novembri ´89. Expanzia štátnej moci je de facto v každom opatrení – vrátane ústavného – aplikovateľná aj mimo „boja s terorizmom“, čo vytvára široké pole zneužiteľnosti políciou a tajnou službou, čo je popri marketingu aj legislatívny zámer. Toto by nikde inde v EÚ – okrem Maďarska – neprešlo.

Správny krok

OĽaNO-Nova idú do volieb ako jedna strana. Žiadna koalícia. Presvedčili ich prieskumy, ktoré, odkedy sa Matovič & Lipšic dali dokopy, vykazovali len zostupné hodnoty, takže na sedempercentnom prahu pre koalície by mohli škaredo vykrvácať. Nestálo by ani za reč, keby len politici hromadne netvrdili, že prieskumom neveria.

Chybný krok

Na „protiteroristickú“ novelu ústavy, čo nemá najmenšiu oporu v bezpečnostnej realite štátu, Fico namotal Bugára, ktorý dodávkou hlasov Mosta-Hídu do ústavnej väčšiny spáchal politický blunder svojho života.

Reči, že 96 hodín na zadržanie „podozrivého z terorizmu“ konzultoval s odborníkmi, sú dokonale irelevantné, keďže podstatnejšie než vecná zmena je legitimizácia Ficovej (predstieranej) bezpečnostnej paranoje (chránime Slovensko) ako normálnej politiky, o ktorej sa dá rokovať a dokonca aj „za“ hlasovať. Bugár deklaroval, že opozícia síce má plné ústa marketingu Smeru, ale keď Fico potrebuje koreňa na špinavú prácu, vždy mu skočí niekto na návnadu.

Neudalosť týždňa I

Odovzdávka kandidačných listín. Nech sa z nich dostane do parlamentu ktokoľvek, s pravdepodobnosťou rovnou príchodu zimy sa dá vyhlásiť, že – napriek určitej obmene v opozičných stránách a hnutiach – z vychodených koľají politika ani ďalšie štyri roky nevybočí.

Najpríjemnejšie prekvapil Matovič. Je neštandardný až do tej miery, že do vrcholných pozícií nasadil biele vrany – Remišová, Suchánek, Žarnay. Títo sú takým cudzorodým prvkom do politiky, že je hneď jasné, prečo spoluprácu s OĽANO odmieta každá štandardná strana.

Treba uznať, že ak niekto absolvoval za posledné štyri roky vývoj, ktorý sa nedá nazvať regresom, tak je to Matovič. Niežeby sa už dal voliť – to ešte dlho nie –, ale aspoň sa štvorhlavá strana hýbe.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu