Autor je profesor demokracie, ľudských práv a žurnalistiky na americkej Bard College
K politickej katastrofe vedie veľa ciest: chamtivosť, nadutosť, charizma demagóga, ale azda najnebezpečnejší je strach. Keď ľudia panikária, môže ich ovládnuť hystéria a tá často vedie k hromadnému násiliu. Keď politici presvedčia ľud, že sa ocitol v boji na život a na smrť, že prežitie je otázkou "my alebo oni", začne byť možné všetko.
Adolf Hitler spojil všetky prvky politickej katastrofy: nadutosť, charizmu, nenásytnosť a predstavu, že "Árijci" a Židia zápasia v bitke o prežitie.
Samozrejme že nikto z demagógov na dnešnom Západe - od Donalda Trumpa v Spojených štátoch po Marine Le Penovú či Geerta Wildersa v Európe - nie je možné porovnávať s Hitlerom. Nikto z nich nepresadzuje diktatúru, nieto masové vraždenie. Rozhodne však prebúdzajú politiku strachu.
Trump zašiel s výrokmi o moslimoch priďaleko. Nahneval aj LondýnČítajte
Čo tára Trump
Trump tiež povzbudzuje chamtivosť, keď sa otvorene vystatuje svojím bohatstvom, a nejako sa mu podarilo premeniť výstrednú namyslenosť a zaujímanie protichodných postojov na bizarnú formu charizmy.
Na jednej strane sľubuje, že vyrieši všetky problémy sveta a Číne, Rusku, Islamskému štátu a všetkým ostatným ukáže, kto je tu pánom. Na druhej strane tvrdí, že jeho obrovská a mocná krajina nemôže prijímať zúfalých utečencov zo Sýrie, pretože moslimskí uchádzači o azyl, varuje Trump, by mohli zinscenovať "jeden z veľkých vojenských prevratov všetkých čias".
Podobné obavy z utečencov podnecujú Trumpovi republikánski kolegovia v zápase o kandidatúru na post prezidenta USA, napríklad Ted Cruz, Ben Carson a Marco Rubio. Cruz, rovnako ako údajne umiernenejší Jeb Bush, dokonca navrhol, že by USA mali prijať len kresťanov.
V USA dôjde každoročne k usmrteniu viac ako desaťtisíc ľudí v dôsledku násilia s použitím strelných zbraní - len hŕstka z nich však má niečo spoločné s islamom. Napriek tomu sa všetci republikánski kandidáti hrdo stavajú proti opatreniam na posilnenie dohľadu nad zbraňami; vlastne im vôbec neprekáža, že do školy či do baru možno vstúpiť s ukrytou strelnou zbraňou. Aj relatívne malá skupina moslimských utečencov je však príliš veľkým nebezpečenstvom, než aby sa o ňom dalo vôbec uvažovať.
Tým nehovorím, že v USA či kdekoľvek inde nemôže dôjsť k otrasným prejavom islamistického teroru. Už sa tak stalo a budú sa pravdepodobne objavovať ďalšie prípady, kým Blízky východ zostane rozvrátený a revolučný islam bude príťažlivý pre roztrpčených mladých ľudí na Západe. Ťažko však ide o existenčnú hrozbu.
Vojna nie je riešenie
Jeden môj americký priateľ vyhlásil: "Od Trumpa v prezidentskom úrade nás možno delí jeden teroristický čin." Veľké vražedné vyčíňanie islamistov by Američanov mohlo vydesiť tak, že by volili najväčšieho obchodníka so strachom. Možné je všetko, ale neverím, že by americkí voliči boli tak hlúpi.