Európskej mantre migračnej krízy – „riešiť problémy tam, kde vznikli“ – udelil Barack Obama posledné pomazanie. V prejave priamo z Oválnej pracovne dal svetu na známosť, že na pozemnú akciu proti Islamskému štátu môže zabudnúť. Argumentačnou líniou, že sa nenechá zatiahnuť do vojny, ktorú si želajú práve džihádisti (??) , dal symbolickú bodku aj za iniciatívou Francoisa Hollanda, ktorý ho lámal na širokú koalíciu aj s Ruskom.
Keďže experti na Biely dom sa zhodujú, že zmeniť prezidentov názor by mohol iba teroristický útok na území, resp. proti občanom USA, stupňovanie sýrskeho chaosu je perspektívou roka 2016. A teda i prúdu utečencov, na ktorého tlmenie má Európa akurát dohodu s Tureckom a stále vágne projekty lepšej ochrany vonkajších hraníc.
Asadov odkaz do Rijádu, kde sa snažilo na spoločnej reprezentácii dohodnúť sto (!!) opozičných zoskupení, že on s „teroristami“ rokovať nebude, len dokladuje vierohodnosť ruskej iniciatívy dostať k rokovaciemu stolu všetky strany konfliktu.
Aj keby Obama pristúpil na účasť Asada, resp. jeho parlamentárov na akejsi konferencii, sýrsky diktátor si pre istotu nesadne s opozíciou. V situácii, keď niet väčšieho klišé než to, že bez pozemnej operácie sa nedá IS vyhnať a rozohnať, budú teda len pokračovať letecké údery štyroch mocností. Aj s hrozbou kolízie vo vzduchu a „globalizácie“ krízy, čo je najtemnejší zo scenárov.