SME

Prečo sú kvóty najlepšou cestou k bezpečnosti

Prečo sú kvóty najlepšou cestou k bezpečnosti

Všetky fakty napovedajú, že aj v roku 2016 zamieri do Európy prinajmenšom milión ľudí z Blízkeho východu a Afriky. Treba sa na to pripraviť.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5720042/5720042.jpeg?rev=2" author="SITA" longread-pos="full"]Dobre, už netrvám na kvótach, budú kontingenty.[/content]

TEXT: Petr Šabata

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5696167/5696167.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Petr Šabata, zástupca šéfredaktorky denníka SME.

[/content]

Ak chce premiér Fico naozaj obhajovať bezpečnosť Slovenska, mal by v prvom rade pristúpiť na rozdeľovanie migrantov podľa kvót. Inak totiž zvyšuje pravdepodobnosť, že sa Slovensko stane čiernou dierou na mape civilizovaných tajných služieb, čo by výrazne ohrozilo bezpečnosť krajiny.

Tú v dnešnom svete neu- bránia tisíce po zuby ozbrojených policajtov a vojakov, ale bezchybne pracujúce tajné služby zapojené do výmeny informácií o rizikových osobách, javoch a okolnostiach, finančných tokoch... Takáto výmena však nie je automatická, funguje jedine na základe dôvery. A tu nastáva pre Slovensko problém.

Migrácia 2016

Tri týždne pred koncom roka zaregistrovali v Nemecku miliónteho utečenca. Nikto presne nevie, koľko ľudí zo Sýrie, Iraku, Afganistanu a afrických krajín vyhnali do Európy vojny a ďalšie útrapy. Európska únia aj jednotlivé štáty sa síce snažia registrovať prichádzajúcich, ale darí sa im to len veľmi nedokonalo. A aj keď je zrejmé, že drvivá väčšina utečencov sú zúfalí ľudia hľadajúci útočisko pre seba a svoje rodiny, tajné služby sú nervózne z toho, že nemajú dobrý prehľad o desiatkach tisíc osôb. Švédsko s tohtoročnými 190-tisíc žiadosťami o azyl už výrazne sprísnilo hraničné kontroly a azylové podmienky, pričom jedným z dôvodov bolo aj naliehanie tajnej služby – úrady jednoducho nezvládali ani základné preverenie prichádzajúcich.

Tento rok do Európy prišlo viac než milión utečencov a nie je veľa dôvodov domnievať sa, že v budúcom roku to bude iné. Začala síce rokovania s Tureckom, od ktorého EÚ žiada, aby sa o utečencov zo Sýrie a ďalších krajín postaralo na svojom území, ale je vo hviezdach, či a kedy to Ankara urobí. V Sýrii dnes bojuje každý s každým a v krajine je podľa údajov OSN vyše šesť miliónov ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy, a 13,5 milióna potrebuje pomoc a ochranu (zo Sýrie po vypuknutí občianskej vojny utiekli viac ako štyri milióny ľudí). Ukončenie vojny je v nedohľadne, takže Sýrčania majú tisíc a jeden dôvod vydať sa na riskantné cestu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor pracuje v Českom rozhlase. Facebook

Čítajte ďalej

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5 h

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu