Bola to bizarná tlačová konferencia. Saudská Arábia alebo skôr syn jej kráľa oznámil vytvorenie aliancie 34 islamských štátov na boj proti terorizmu. Nepridal však žiadne detaily, pokiaľ ide o potenciálne ciele tejto aliancie, o to, aké spoločné vojská by mohla mať alebo vlastne čím by vôbec mohla prispieť ku kampani vedenej USA proti extrémistom v Iraku a Sýrii – okrem samotnej tlačovej konferencie.
Aliancia prekvapila aj niektorých jej členov. Napríklad Pakistan tvrdil, že počul o svojom zaradení do klubu len zo správ; aj Palestína vyhlásila z prostredníctvom hovorcu, že „o tom nevie nič“. Jordánsko a Egypt vyhlásili, že sú vždy pripravené bojovať proti terorizmu, pričom bagatelizovali nadradenosť údajnej saudskoarabskej koalície.
Indonézia tvrdila, že ju len vyzvali, aby sa pridala k centru na koordináciu proti extrémizmu, nie k islamskej vojenskej koalícii, ktorú náhle oznámil saudský korunný princ Muhammad bin Salman. Bolo tiež nejasné, ako Saudi zamýšľali dostať jeden z hlavných cieľov koalície, takzvaný Islamský štát, po tom, čo z členstva vylúčili Irak a Sýriu; ak len noví spojenci nemajú v úmysle vpadnúť do suverénnych štátov v tejto oblasti.
Zahrnutie len sunnitských štátov do nového klubu bolo predzvesťou úplne nového problému: predvídateľnej reakcie regionálneho sektárskeho súpera Saudskej Arábie v tomto regióne, prevažne šiitského Iránu, ktorý založí vlastný „bojový klub“, čo skôr prehĺbi než zmierni súčasné trápenie na Blízkom východe.