Autor je redaktorom MF DNES.
Námestí Józefa Pilsudského je obrovská plocha, ktorou sa končí varšavská Starówka, teda varšavské Staré mesto obnovené po roku 1945. A začína oveľa menej príjemná Varšava, plná áut na širokých uliciach, socialistických panelákov, medzi ktorými vyrástli v posledných dvadsiatich rokoch rôzne podarené mrakodrapy.
Sochu Pilsudského, zakladateľa obnoveného Poľska (v roku 1918), ktorý dal námestiu po roku 1990 meno, musíte trochu hľadať. Pilsudského pomník z roku 1995 nestojí uprostred námestia, ale trochu odstrčený na jeho okraji. Akoby si s ním jeho tvorcovia nevedeli rady.
Ostatne, ako si dodnes príliš nevedia rady s Pilsudským a jeho odkazom sami Poliaci. S odkazom, ktorý sa dnes v podobe ďalšieho pokusu Jaroslawa Kaczynského o štvrtú republiku v Poľsku opäť vracia na scénu.
Orbán ako vzor?
Šéfredaktor Gazety Wyborczej, najvýznamnejšie liberálny mysliteľ dnešného Poľska Adam Michnik, varoval pred tohtoročnými parlamentnými voľbami, že v prípade jednoznačného víťazstva Práva a spravodlivosti Jaroslawa Kaczynského hrozí Poľsku „putinizácia".
Pre vodcu Práva a spravodlivosti Jaroslawa Kaczynského je však niečo také len do neba volajúci urážka. Vladimíra Putina a jeho režim pohŕdajúci demokraciou západného typu považuje Kaczynski za najväčšiu hrozbu pre Poľsko. A Putina osobne za jedného z osnovateľov „atentátu“, pri ktorom v troskách lietadla pri Smolensku zahynul Jaroslavov brat, vtedajší poľský prezident Lech Kaczynski.
Ruský režim navyše nie je pre Poliakov, a to ani pre tých, ktorí volili Kaczynského Právo a spravodlivosť, ničím príťažlivý. Poľsko po vyše desiatich rokoch v Európskej únii a takmer dvadsaťročiu, keď je členom NATO, je dnes bohatším, voľnejším a lepšie fungujúcim štátom než putinovské Rusko.
Preto Jaroslaw Kaczynski, muž, ktorý celý život žije len politikou, nemá deti, a ešte po šesťdesiatke býval s matkou, nikdy Putina ako svoj príklad nemenoval. Pred štyrmi rokmi, keď Právo a spravodlivosť s Kaczyńským na čele prehralo po prezidentských aj parlamentné volny, ale Jaroslaw Kaczynski verejne vyhlásil, že „"Varšava bude ako Budapešť“. Lenže s Viktorom Orbánom sa Kaczynski na smrť rozhádal. A to, keď Orbán pred vyše rokom podporil Putinovu anexiu Krymu a ruskú inváziu na východ Ukrajiny.
To však neznamená, že Kaczynski a ľudia z jeho Práva a spravodlivosti pozorne nesledovali Orbánove kroky pri budovaní národno-kresťanského štátu obmedzujúceho demokraciu.
A tiež neslanú-nemastnú reakciu Európskej únie a západných demokracií, ktoré na likvidáciu základných atribútov demokratického štátu v Maďarsku neboli schopné takmer reagovať. O čom svedčí už fakt, že Orbánov Fidesz je stále súčasťou najväčšej strany v EÚ - Európskej ľudovej strany a Orbán sám bol dokonca aj v čase svojich najtvrdších prešľapov dokonca podpredsedom tejto európskej strany.