SME

Mali by sme uctievať rasistov?

Mali by sme uctievať rasistov?

História je plná chybujúcich ľudí, ktorí však urobili veľké veci.

Autor je profesor bioetiky na Princeton University. Copyright: Project Syndicate, 2015.

História je plná chybujúcich ľudí, ktorí však urobili veľké veci.

Minulý mesiac počas môjho kurzu Praktická etika sa niekoľko študentov zdvihlo a odišlo. Pridali sa k stovkám ďalších v proteste vedenom Black Justice League, jednou z mnohých študentských skupín, ktoré sa po USA vyrojili ako reakcia na zastrelenie Michaela Browna vo Fergusone v štáte Missouri v auguste 2014 a následné policajné zabíjanie neozbrojených Afroameričanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Wilson preč

Neskôr toho dňa obsadili členovia Ligy kanceláriu prezidenta Princeton University Christophera Eisgrubera a vyhlásili, že neodídu, kým nebudú splnené ich požiadavky. Tieto požiadavky zahŕňali "výcvik v kultúrnej kompetentnosti", ako pre akademický, tak neakademický personál; ďalej podmienku, že študenti budú mať hodiny o histórii prehliadaných ľudí; a tiež zaistenie "miesta kultúrnej podobnosti" v rámci kampusu, ktoré by bolo venované obzvlášť afroamerickej kultúre.

Požiadavka, ktorá si vyslúžila celonárodnú pozornosť, bolo premenovanie Woodrow Wilson School of Public and International Affairs a tiež Wilson College, jedného z internátov školy. V jedálni internátu visí veľká nástenná maľba Wilsona, ktorá by mala byť tiež odstránená. Liga tvrdí, že uctievanie Wilsona je urážkou afroamerických študentov, pretože Wilson bol rasista.

Prezident Woodrow Wilson bol progresívny v domácich otázkach a idealistom v otázkach medzinárodnej politiky. Jeho administratíva prijala zákony proti detskej práci a zabezpečila robotníkom nové práva a tiež sa jej podarilo reformovať bankové zákony a obmedziť monopoly. V situácii po prvej svetovej vojne trval na tom, že zahraničná politika sa bude riadiť morálnymi hodnotami a presadzoval demokraciu a sebaurčenie národov v Európe.

Jeho politika voči Afroameričanom však bola spiatočnícka. V roku 1913, keď sa stal prezidentom USA, zdedil federálnu vládu, ktorá zamestnávala mnoho Afroameričanov - niekedy pracovali bok po boku s bielymi zamestnancami na manažérskych postoch strednej úrovne. V čase jeho administratívy bola znovu zavedené rasovo segregované pracovné miesta a toalety, čo bolo zrušené na konci občianskej vojny. Afroamerických manažérov degradovali na podradné pozície. Keď protestovala delegácie Afroameričanov, Wilson im povedal, že by mali považovať segregáciu za výhodu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


4 h

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu