Autor je riaditeľ občianskeho združenia eduRoma
Škole v Šarišských Michaľanoch, ktorá bola v roku 2012 odsúdená za segregáciu rómskych detí, nepomohla žiadna štátna inštitúcia. Pokus štátnej pomoci tu však bol, no nedopadol najlepšie.
Ide o školu v Plaveckom Štvrtku, ktorá v roku 2012 rovnako zápasila s problémom spoločného vzdelávania. Vyhrotenú situáciu rodičia nerómskych detí riešili tak, že svoje ratolesti začali prihlasovať do susedných škôl. Ministerstvo školstva v tom čase vyčlenilo bratislavskému Metodicko-pedagogickému centru 30-tisíc eur na to, aby v škole pomohlo. Žiaľ, bez úspechu.
Výsledkom je iba to, že pod strechou jednej budovy dnes sídlia dve základné školy. Prvá je verejná, určená rómskym žiakom. Druhá je súkromná a slúži ostatným. To, že štátni metodici nedokážu radiť vo veci spoločného vzdelávania rôznych detí, nie je jediný problém. Košická ľudskoprávna poradňa dnes vedie súdny spor so štátom v prípade kontajnerovej školy v Starej Ľubovni, ktorá je umiestnená tak, aby oddeľovala rómske deti od ostatných.
Starostovia ako feudáli
Ombudsmanka Jana Dubovcová súčasne upozorňuje na novodobých feudálov – starostov miest a obcí – ktorí umelo vytvárajú školské obvody tak, aby rómske deti museli navštevovať iba „svoje“ školy. V apríli 2015 sa dostavil aj zahraničný tlak. Európska komisia pohrozila Slovensku žalobou aj za neoprávnené umiestňovania rómskych detí do špeciálnych škôl. Školskí inšpektori nedávno potvrdili neoprávnené preradenie trinástich rómskych žiakov do súkromnej špeciálnej školy v Rokycanoch.