SME

Stredná Európa 2015: rok Viktora Orbána

Stredná Európa 2015: rok Viktora Orbána

Väčšina originálnych stredoeurópskych receptov na budovanie spoločnosti dopadla zle.

Autor je redaktorom MF Dnes.

"Máme právo nechcieť, aby sme sa stali tým čím oni," povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v nedávnom rozhovore pre Lidové noviny. A v inej časti rozhovoru tvrdí, aké úspešné sú stredoeurópskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Orbán, ktorý sa stal v končiacom sa roku pre časť stredoeurópskych elít akýmsi "hrdinom Visegrádu", tým zrejme nevedomky definoval zásadnú dilemu visegrádskych štátov. Dilemu, ktorú tieto postkomunistické krajiny neriešili len v tomto roku, ale ktorá sa tiahne celými dvadsiatimi piatimi rokmi ich slobodnej existencie a vlastne celým storočím od rozpadu Rakúsko-Uhorska. Ide v ňom o to, či sa stať po všetkých stránkach západnou spoločnosťou, alebo či ísť svojou vlastnou cestou.

Ďalší experiment?

Ak sa pozrieme na historickú skúsenosť, potom väčšina z týchto originálnych stredoeurópskych receptov na budovanie spoločnosti neviedla ani k prosperite a slobodnej spoločnosti, ale spôsobila výrazné ekonomické zaostávanie, udržiavala v tejto časti Európy neslobodu a pomáhala vládnuť autoritárskym vládcom a režimom.

Horthyho Maďarsko, Pilsudského Poľsko, Benešov povojnový experiment s československou obmedzenou demokraciou a Prahou ako mostom medzi Východom a Západom, sa skončili pre obyvateľstvo vždy zle.

Maďarsko s výnimkou krátkeho obdobia po Astrovej revolúcii v roku 1918 nikdy nezažilo demokraciu, pridalo sa k nacistickému Nemecku a neúspešný rozchod s ním zaplatilo nielen zničením Budapešti, ale aj vyvraždením väčšiny maďarských Židov.

Pilsudského a pred vojnou potom Beckovo autoritárske Poľsko na tom bolo veľmi podobne. Len koketovanie s nacistami sa skončilo už na konci roka 1938 a drvivá porážka v septembri 1939 bola priamym dôsledkom nielen zrady nacistov a Stalina, nedodržaním sľubov západných mocností, ale aj predchádzajúcich dvadsiatich rokov poľskej politiky. Tá podobne ako Maďarsko hľadala svoju vlastnú autoritatívne cestu, ktorá neumožnila v Poľsku vytvoriť spoločnosť západného typu.

Podobné to bolo v polofašistickom Rakúsku, ktoré za to už v roku 1938 zaplatilo vymazaním z mapy za jasotu veľkej časti obyvateľstva, alebo v pobaltských štátoch, ktoré boli relatívne slobodné len s brutálnou stalinistickej diktatúrou, ktorá ich v roku 1940 pohltila.

Československo bolo iné. Ale len do Mníchova v septembri 1938, po ktorom sa druhá republika vydala poloautoritárskym a na autonómnom Slovensku vyložene fašistickým smerom.

Zrútenie Západu

Rok 2015, samozrejme, nie je opakovaním ani roku 1938, ani začiatku tridsiatych rokov, keď vládu v Nemecku prevzali nacisti. Dokonca to nebol ani rok ekonomickej krízy porovnateľnej s tridsiatymi rokmi dvadsiateho storočia, ale ekonomicky úspešným rokom. Jedno má však s týmito kľúčovými zlomami európskej histórie spoločné. Európska únia sa ocitla pred problémami, ktoré podobne ako vtedy Západ nebola schopná uspokojivo riešiť a na ktoré si stredná Európa namiesto spolupráce s demokratickým Západom hľadala vlastné recepty.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3YGV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu