Autorka je sociologička
Vzťah slovenskej verejnosti k Európskej únii sa mení. V minulosti zvykli byť prezentácie prieskumov Eurobarometer monotónnym opakovaním o nadpriemerne pozitívnych postojoch slovenských občanov k EÚ.
Táto verejnomienková konštanta síce neznamenala aktívny záujem o európske dianie a už vôbec nie prísľub účasti na európskych voľbách, ale dalo sa na ňu spoľahnúť. Predstavovala istú ochranu pred euroskeptickými eskapádami niektorých politikov.
Čo hovoria čísla
Keď sa pozrieme na výsledky Eurobarometra z jesene 2015, vidíme viaceré zmeny: Európskemu parlamentu viac ľudí nedôveruje (52 percent) ako dôveruje (37 percent); členstvo našej krajiny v EÚ považuje za pozitívne 48 percent opýtaných (v roku 2007 to bolo až 58 percent); iba 41 percent opýtaných má pocit, že hlas našej krajiny má v EÚ váhu (pred dvoma rokmi to bolo až 56 percent).
Na jednej strane by sme v poklese nekritickej „eurofórie“ mohli vidieť aj isté zreálnenie pohľadu na Európsku úniu, ktorá v minulosti predstavovala v očiach verejnosti etalón všetkého dobrého, blahobytného a demokratického.
Na druhej strane nás však bližší pohľad na zistenia varuje, že vnímanie verejnosti je postavené na viacerých paradoxoch a vnútorných protirečeniach.
Oceňujeme hlavne výhody
Tak napríklad: pozitívny pohľad na EÚ klesá, ale pocit, že naša krajina z nej profituje, stúpa (73 pecent, priemer celej európskej dvadsaťosmičky pritom predstavuje hodnotu 60 percent).