SME

Kto zabil Vlada Kolesnikova?

Kto zabil Vlada Kolesnikova?

Mal osemnásť a v poslednú nedeľu roku 2015 pohreb.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5724092/5724092.jpeg?rev=2" author="Foto: echo.msk.ru" longread-pos="full"]Vladislav Kolesnikov[/content]

Mal osemnásť a v poslednú nedeľu roku 2015 pohreb.

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"][content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5707519/5707519.jpeg?rev=2"][/content]Dnes píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.[/content]

Vladislav Kolesnikov žil do tohtoročnej jari v meste Podolsk neďaleko Moskvy. Po rozvode rodičov sa oňho staral dedko Vladislav Vladislavovič. Študent potravinárskej priemyslovky sa prvýkrát preslávil v mediálnom priestore začiatkom júna 2015. Rozhodol sa totiž vyjadriť svoj postoj k ruskej anexii Krymu a ruskému vojenskému pôsobeniu na východnej Ukrajine verejne a po svojom.

Jedného dňa vyliezol s kamarátom na povalu obytného domu a z okien vyvesili banner vo farbách ukrajinskej vlajky. Rovnako vyfarbenú vlajočku si Vlad našil na sveter. Keď takto prišiel do školy, vyhlásili ho za provokatéra. Ukrajinská vlajka tento rok v Rusku nebola v móde.

Mladík sa nedal odradiť. Vzhľadom na jeho vek si ho pozvali pred odvodovú komisiu, aby zistili, či je spôsobilý slúžiť v ruských ozbrojených silách. Tých, ktoré zaberali Krym, a tých, ktoré vyzbrojujú a inštruujú zbojníkov na východnej Ukrajine, aby sa zbavili „nadvlády fašistov z Kyjeva“. Vlad pred zrakmi dôstojníkov zapol na svojom mobilnom telefóne čo najviac nahlas ukrajinskú hymnu. Niektorým to došlo hneď, iným po chvíli. Než sa stihli členovia komisie nadýchnuť, mladík im oznámil, že v tejto okupačnej armáde rozhodne slúžiť nebude. Bol to škandál, aký si tu nepamätali.

Na sociálnych sieťach sa dostávalo Vladovi väčšinou pohŕdania a odsúdenia. Na ulici si ľudia pred chlapcom odpľúvali. Kým ukrajinské internetové siete statočnosti chlapca virtuálne salutovali, v ruskom Podolsku zostal chlapec v šlamastike sám.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Začala sa štvanica

[content type="citation"]Nájdený zápisník chlapca je vraj dôkazom, že bol riadený 
zo zaoceánskeho centra. Napríklad sa v notese píše: Naučiť sa 
po anglicky.[/content]

Dedko sa rozhodol chlapca vrátiť otcovi do mesta Žiguľovskoje v Samarskej oblasti. Internet však nepozná hranice a dosiahne všade. Na sociálnych sieťach Vlada označovali za vlastizradcu, netvora, amerického špióna a aj menami, ktoré slušný papier neunesie.

Do celoštátnej štvanice na pubertálneho búrliváka sa s vervou zapojili aj provládne médiá. Na čele s populárnou Komsomoľskou pravdou. Najskôr sa jej redaktori vydali za nešťastným dedkom. Je to vraj človek slušný a nad vnúčikom mu ostáva rozum stáť. Píšu noviny. Ako je to skutočne, vie len dedko sám.

Dedko novinárovi Alexandrovi Grišinovi ochotne rozprával, ako Vlad navštevoval potravinárske učilište, ale postupne sa viac než o jedlo začal zaujímať o históriu a politiku. Vôbec prvý škandál nastal, keď odmietol rozdávať kašu chudobným pod pomníkom V. I. Lenina. Toto súkromné povstanie mu ešte prešlo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


6 h

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu