SME

Stredná Európa sa opäť ponorila do tieňa

Stredná Európa sa opäť ponorila do tieňa

Stredoeurópsky priestor ovládla nenávisť a ubližovanie ľuďom tak ako neraz v minulosti. Civilizácia a kultúra sú však viac než volanie po krvi.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5724167/5724167.jpeg?rev=2" author="Foto: Archív SME" longread-pos="full"][/content]

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5705342/5705342.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

Nepočúva sa to príjemne, najradšej by sme si povedali, že budúci rok neurobíme tie isté chyby, nikoho nezradíme a nebudeme sa musieť ospravedlňovať, no stredná Európa sa za posledné mesiace priblížila k atmosfére, kde sa to nedá, kde sa budeme musieť opäť a zrejme navždy opakovať v našich zlyhaniach.

Orbánove psychotické rozhodnutia o regulácii médii a celej maďarskej spoločnosti ponížili, ako už býva zvykom, nie iba Maďarov, ale všetkých, ktorí verili, že sme sa predsa len niečo naučili, že dokážeme byť konečne Európanmi, takými, akými sme vždy chceli byť, o akých nás učili naši rodičia a literatúra.

Chceli sme sa, aspoň niektorí z nás, stať takzvanými „vzornými Európanmi“, čo je v skutočnosti oveľa náročnejšie, ako sme si mysleli, keď sme pred rokmi vstupovali do Únie.

Vždy sme sa len viezli

Nebola to len otázka nápravy nášho smerovania, pretože, ako sa ukazuje, nikdy sme žiadne nemali, vždy sme sa iba viezli a zdá sa, že sme sa nič nové nenaučili. Vezieme sa aj dnes, na odporných pudoch, na našich najhorších vlastnostiach, na veciach, ktoré sme poznali iba z rozprávania a boli sme si istí, že sa ich nedopustíme, že nikdy nedovolíme, aby sa v spoločnosti ozývali pogromistické hlasy, nie luzy, ale takzvaných „politických predstaviteľov“.

Lebo sme verili, že budeme tými vzornými Európanmi, ktorí nielen dajú do poriadku seba, ale prinesú niečo nové pre zvyšok kontinentu. Očakávalo sa to od nás, veľakrát som počul, tak čo, kedy to na nás rozbalíte, vy, potomkovia Musila a Kafku, ako vyzerá vaša nedotknutá stredoeurópska prirodzenosť, na ktorú nás namotali Kundera a Forman alebo Michnik, akú vec to ukrývate, aké nové európske prekvapenie ste nám pripravili?

Neukázali sme nič, čím nemyslím, samozrejme, talentovaných a motivovaných ľudí, ktorí v tejto časti sveta bojujú o každý centimeter civilizácie založenej na niečom inom ako ponižovaní a likvidácii iných národov. V minulom roku sa viac ako kedykoľvek predtým ukázalo, že naším živým dedičstvom je nejaká chorá túžba urobiť v strednej Európe laboratórium iného európanstva, temnú dielňu nenávisti a strachu.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Orbán kontaminoval aj svojho veľkého regionálneho spojenca - Poľsko. Náboženský šovinizmus, scestné predstavy o etnickom katolicizme a blúznenie o protipoľskom sprisahaní sa opäť, po krátkej pauze, vrátili do poľskej politiky.

[content type="citation"]Sme naďalej nespoľahlivou časťou kontinentu, ktorá neprináša žiadne kľúčové politické impulzy, 
ak pod nimi nerozumieme jazyk zastrašovania 
a prispôsobovania sa tomu najhoršiemu 
v nás.[/content]Podobne ako v Maďarsku sa ani Poliakom nepodarilo dosiahnuť štvrťstoročie po veľkej zmene, stav, aby polovica krajiny netŕpla v očakávaní výsledkov volieb. Na Slovensku túto situáciu poznáme, odskúšali sme si ju za Mečiara a vieme, že demokratický systém sa dá odstrániť za noc. Dnes v našich stopách idú Maďari aj Poliaci. Ich politikov spája vyšinutá predstava, že zvyšok Európy neprejavuje pochopenie pre ich etnické a civilizačné zanietenie. Sami seba vidia na stráži našej kultúry, no tej kultúry, ktorá kontinentu priniesla dve vojny a sériu občianskych konfliktov.

Poľská klerikálna vláda zašla v nenávisti svojich oponentov ďalej ako Orbán, nejaký poľský poslanec sa na Twitteri vyhrážal liberálnej opozícii dňom zúčtovania, zatiaľ čo kňazi organizujú exorcizmus pred redakciou Gazety Wyborczej.

Politika založená na štvaní

Netuším, čo sa stalo, prečo sme sa opäť vrátili späť, a dokonca som si už ani nie istý, či to je iba naša minulosť, či to náhodou nie je niečo, s čím musíme počítať neustále, očakávať, že po každých voľbách budú tisíce ľudí zvažovať imigráciu alebo domáci exil.

Môžeme si to však dovoliť? Kto má právo v mene akejkoľvek ideológie meniť ľuďom životy, zneisťovať ich, stavať ich pred dilemy, ktoré mali naši rodičia, keď si kládli otázku, či majú ostať, alebo odísť?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Len počkajte! (Sliacky)

Len počkajte! (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


14 h

My sa nebojíme (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe)


22. sep

Putinove pokusy (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


21. sep

Vykrádači hrobov (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe).


20. sep

God save the King (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Györe).


18. sep

Šapitó Slovensko (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


15. sep
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu