Autor je premiér Veľkej Británie
Krátené, článok vychádza vo viacerých krajinách pri príležitosti výročia smrti Shakespeara
Štyristé výročie smrti Williama Shakespeara v tomto roku nie je len príležitosťou spomenúť si na jedného z najväčších dramatikov všetkých čias. Je aj príležitosťou osláviť mimoriadny vplyv muža, ktorý sa stal velikánom.
Shakespearovo dedičstvo sa nedá s ničím porovnať. Jeho diela boli preložené do viac ako sto jazykov a dostali sa do učebníc polovice všetkých detí na svete. Ben Jonson ako jeden z jeho súčasníkov povedal: „Shakespeare nie je o dobe, ale je pre všetky doby.“ Žije dodnes v našom jazyku, v našej kultúre a spoločnosti, a prostredníctvom jeho vplyvu na vzdelávanie.
Vymyslel srdce zo zlata
Shakespeare hral významnú úlohu pri tvorbe modernej angličtiny a pomohol z nej urobiť svetový jazyk. Prvý významný slovník zostavený Samuelom Johnsonom vychádzal zo Shakespeara viac ako z akéhokoľvek iného spisovateľa. Tritisíc nových slov a fráz sa prvýkrát objavilo v tlači v Shakespearových hrách.
Zo svojho detstva si pamätám, koľko z nich je v hre Henrich V. Slová ako: deprimovať, závislosť, nehybný alebo fráza srdce zo zlata sa stali prirodzenou súčasťou nášho moderného jazyka. Shakespeare bol aj priekopníkom inovatívneho využitia gramatickej formy a štruktúry – využíval verše bez rýmov, superlatívy a spájal existujúce slová do nových slov (napr. krvilačný) a sláva jeho hier pomohla aj štandardom hláskovania a gramatiky.