[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5725112/5725112.jpeg?rev=2" author="SME - Jozef Jakubčo" longread-pos="full"]Aké budú hranice roka 2016.[/content]
Čierny a ružový scenár 2016 pre Slovensko, krajiny Visegrádu, migračnú krízu a hranice všade okolo nás.
TEXT: Petr Šabata
[content type="longread-pos" pos="left"]

S lovom roka 2016 bude slovo hranice. Ťažko dnes povedať, v akom zmysle. Skončí tento rok Schengen? Alebo Európa ustráži svoju vonkajšiu hranicu a zvládne inteligentne prijať ďalší milión utečencov? Alebo sa priekopa, ktorá vlani vznikla medzi Bruselom a stredoeurópskymi členmi EÚ, zmení na priepasť?
Smer Putin
Čierny scenár by mohol vyzerať napríklad takto.
Marcové parlamentné voľby na Slovensku vyhrá Smer nadpolovičnou väčšinou hlasov, zostaví jednofarebnú vládu a bude si štyri roky betónovať svoje postavenie na orbánovské večné časy. K väčšine potrebnej na zmenu ústavy mu pomôžu raz hlasy SNS, raz poslanci alibistických pravicových strán. Fico bude krajinu chrániť pred Bruselom a liberálnou demokraciou. Jazdiť bude do Moskvy a Pekingu.
Tento výsledok slovenských volieb rozhodne o tom, že Visegrád prestane byť pre staré krajiny EÚ nezrozumiteľným a stane sa jednoliato odpudivým príkladom politického sebectva v režimoch pevnej ruky. A vítanou korisťou pre Putina.
Orbán ešte pritvrdí, nová poľská vláda znásilní nielen ústavný súd a verejnoprávne médiá, ale postupne všetky demokratické inštitúcie. Česko s koaličným pokojným kabinetom bude síce výnimkou, ale v jesenných krajských voľbách zavelí majiteľ Agrofertu, dôležitých médií a politickej strany ANO Andrej Babiš do útoku. Cieľom bude premiérske kreslo preňho, druhý prezidentský mandát pre Miloša Zemana a Česko riadené ako firma.
Prečo prídu
Európska komisia odhaduje, že do EÚ dorazí v roku 2016 jeden a pol milióna utečencov. Predpoveď sa ukáže ako príliš optimistická.