Autor je redaktor Českého rozhlasu
Pchjongjang hrdo oznámil, že prvýkrát otestoval vodíkovú bombu, čo okamžite vyvolalo vrásky na čelách svetových politikov, a to aj v Pekingu. Kim Čong-un sa tak svojmu hlavnému spojencovi, Čínskej ľudovej republike, opäť vysmial do tváre.
Peking tvrdí, že o chystanej skúške vôbec nevedel, napriek tomu sa správa o výbuchu do niekdajšej ríše stredu rozšírila rýchlosťou blesku. A nestačil jej ani superexpres na vysokorýchlostnej trati zo severokórejsko-čínskej hranice, ktorú ČĽR nedávno, vzhľadom na rastúcu ekonomickú spoluprácu aj pokračujúce investície v KĽDR sprevádzkovala.
KĽDR oznámila úspešný test vodíkovej bomby, zasadne Bezpečnostná rada OSN
Severokórejský štátny pop
Práve pokračujúca hospodárska podpora režimu v Pchjongjangu však robí svet bezmocným a dynastia Kimovcov si tak prakticky robí, čo chce.
Áno, vládcovia v Pekingu síce nedávno dali mladému severokórejskému diktátorovi poriadne zaucho, keď sa na protest proti oznámeniu Kim Čong-una, že vlastní vodíkovú bombu, odmietli zúčastniť na decembrovom vystúpení dievčenskej popovej kapely vytvorenej samotným Kim Čong-unom.
On však opäť reagoval po svojom. Keď sa totiž dozvedel, že na tri plánované vystúpenia skupiny Moranbong v Pekingu, navyše vôbec prvé mimo hraníc KĽDR, prídu len nižší čínski úradníci, tak koncert zrušil a dievčatá museli odísť späť domov.
Po oznámení o úspešnom teste miniaturizovanej vodíkovej bomby tentoraz Čína reaguje oveľa ostrejšie. Bez ohľadu na to, že zahraniční experti skúšku spochybňujú.
Predvolaný tak bol severokórejský veľvyslanec v Pekingu a jadrový výbuch kritizoval hovorca čínskeho ministerstva zahraničia. Práve na ČĽR pritom záleží, či Bezpečnostná rada OSN prijme v reakcii na už v poradí štvrtý severokórejský jadrový test ďalšie, ešte prísnejšie sankcie proti Kimovmu režimu.