
Autor je bývalý britský premiér, osobitný vyslancom OSN pre globálne vzdelávanie.
Aj mladí ľudia na Blízkom východe túžia po vzdelaní, zamestnaní a príležitosti plne využiť svoj talent.
Nikto, kto navštívi Blízky východ, si nemôže nevšimnúť krikľavý kontrast medzi ašpiráciami mladých ľudí v tomto regióne v oblasti vzdelania, podnikania a povolania a drsnou realitou, ktorá mnohých z nich pripravuje o budúcnosť.
Polovica obyvateľov Blízkeho východu vo veku 18 - 25 rokov je nezamestnaná či podzamestnaná.
Čím lákajú
Túto situáciu ešte zhoršuje globálna utečenecká kríza, ktorá vyhnala z domovov približne 30 miliónov detí, z toho len zo Sýrie šesť miliónov, pričom je len malá pravdepodobnosť, že sa niektoré z nich vrátia domov vo veku povinnej školskej dochádzky. Nikoho by teda nemalo prekvapovať, že skupina, ktorá je v regióne známa ako Daeš (Islamský štát) verí, že v tomto obrovskom počte bezprizorných a nespokojných mladých ľudí nájde živnú pôdu na nábor svojich členov.
Propagandisti Daeša zneužívajú sociálne médiá rovnakým spôsobom, akým ich extrémistickí predchodcovia aj súčasníci niekedy zneužívali a zneužívajú mešity - ako fórum pre radikalizáciu. Skupina neustále zverejňuje obsah spochybňujúci možnosť spoločného spolužitia islamu a Západu a vyzýva mladých ľudí na džihád.
Až groteskne násilné videá, ktoré Daeš produkuje, priťahujú pozornosť svojím šokujúcim charakterom. Nespokojných mladých ľudí však v skutočnosti lákajú výzvy, aby sa podieľali na niečom, čo podľa nich presahuje ich samotných aj spoločnosť, v ktorej žijú. Širaz Maher z Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie pri londýnskej King 'College identifikuje spoločné prvky v zmýšľaní regrútov: spravodlivé rozhorčenie, vzdor, pocit útlaku a odmietanie sa prispôsobiť. Ako uzatvára nedávna správa Quilliamovej nadácie, Daeš brnká na strunu mladistvej túžby byť súčasťou niečoho cenného; pre nových regrútov je najväčším lákadlom utopický apel tejto organizácie.
Cez YouTube
S ohľadom na to by len málokto nesúhlasil s tvrdením, že sa ocitáme v generačnej bitke o srdce a myseľ ľudí - v bitke, ktorú nemožno vyhrať iba vojenskými prostriedkami. Tvrdá sila dokáže zničiť najzarytejších predákov Daeša. K tomu, aby sme presvedčili takmer 200 miliónov mladých moslimov, že extrémizmus je slepá ulička, však budeme potrebovať oveľa viac.