SME

Vzdelanie ako protilátka proti radikalizácii

Vzdelanie ako protilátka proti radikalizácii

Aj mladí ľudia na Blízkom východe túžia po vzdelaní, zamestnaní a príležitosti plne využiť svoj talent.

Autor je bývalý britský premiér, osobitný vyslancom OSN pre globálne vzdelávanie.

Aj mladí ľudia na Blízkom východe túžia po vzdelaní, zamestnaní a príležitosti plne využiť svoj talent.

Nikto, kto navštívi Blízky východ, si nemôže nevšimnúť krikľavý kontrast medzi ašpiráciami mladých ľudí v tomto regióne v oblasti vzdelania, podnikania a povolania a drsnou realitou, ktorá mnohých z nich pripravuje o budúcnosť.

Polovica obyvateľov Blízkeho východu vo veku 18 - 25 rokov je nezamestnaná či podzamestnaná.

Čím lákajú

Túto situáciu ešte zhoršuje globálna utečenecká kríza, ktorá vyhnala z domovov približne 30 miliónov detí, z toho len zo Sýrie šesť miliónov, pričom je len malá pravdepodobnosť, že sa niektoré z nich vrátia domov vo veku povinnej školskej dochádzky. Nikoho by teda nemalo prekvapovať, že skupina, ktorá je v regióne známa ako Daeš (Islamský štát) verí, že v tomto obrovskom počte bezprizorných a nespokojných mladých ľudí nájde živnú pôdu na nábor svojich členov.

Propagandisti Daeša zneužívajú sociálne médiá rovnakým spôsobom, akým ich extrémistickí predchodcovia aj súčasníci niekedy zneužívali a zneužívajú mešity - ako fórum pre radikalizáciu. Skupina neustále zverejňuje obsah spochybňujúci možnosť spoločného spolužitia islamu a Západu a vyzýva mladých ľudí na džihád.

Až groteskne násilné videá, ktoré Daeš produkuje, priťahujú pozornosť svojím šokujúcim charakterom. Nespokojných mladých ľudí však v skutočnosti lákajú výzvy, aby sa podieľali na niečom, čo podľa nich presahuje ich samotných aj spoločnosť, v ktorej žijú. Širaz Maher z Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie pri londýnskej King 'College identifikuje spoločné prvky v zmýšľaní regrútov: spravodlivé rozhorčenie, vzdor, pocit útlaku a odmietanie sa prispôsobiť. Ako uzatvára nedávna správa Quilliamovej nadácie, Daeš brnká na strunu mladistvej túžby byť súčasťou niečoho cenného; pre nových regrútov je najväčším lákadlom utopický apel tejto organizácie.

Cez YouTube

S ohľadom na to by len málokto nesúhlasil s tvrdením, že sa ocitáme v generačnej bitke o srdce a myseľ ľudí - v bitke, ktorú nemožno vyhrať iba vojenskými prostriedkami. Tvrdá sila dokáže zničiť najzarytejších predákov Daeša. K tomu, aby sme presvedčili takmer 200 miliónov mladých moslimov, že extrémizmus je slepá ulička, však budeme potrebovať oveľa viac.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

V súboji (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


7 h

Syndróm vyhorenia (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


26. nov

Špecifiká slovenského alkoholizmu (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


25. nov

Pandemické opice (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


24. nov

Recyklácia (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


23. nov

Zápas (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


22. nov
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu