Ari Šavit, Země zaslíbená, preložil Radim Klekner, Host 2015
Národy si často o sebe namýšľajú, že sú vyvolené. Jeden národ to má priamo v „rodnom liste“. Príbeh moderného židovského štátu je v mnohých ohľadoch výnimočný, našťastie však v jeho vnútri žijú autori, ktorí odvážne a s intelektuálnou poctivosťou otvárajú otázky nepríjemné pre ideológov.
Ari Šavit je novinárom. Bol výsadkárom izraelských ozbrojených síl, potom vyštudoval filozofiu. Predsedal Asociácii pre občianske práva a dvadsať rokov pracuje v denníku Haʼarec. Jeho Zasľúbená zem sa stala bestsellerom New York Times.
Šlomo Sand je zakotvený v akademickom a vedeckom prostredí. Izraelský historik sa špecializuje na dejiny nacionalizmu a politické dejiny 20. storočia. Prednáša na Fakulte humanitných štúdií Telavivskej univerzity. Svojou prácou vyvolal výrazné reakcie odbornej i laickej verejnosti. Pre jedných je užitočným boriteľom mýtov, pre druhých škodcom, zradcom národa a antisemitom.
Príbeh milovanej vlasti
Šavit verný publicistickému štýlu nejde až k metafyzike izraelského národa. Najviac ho zaujíma budúcnosť izraelského štátu.
Skúma životný príbeh svojej vlasti. Je s ňou podstatne spojený, ale priznáva existenciálnu úzkosť. „Upadli sme my Izraelčania do bezvýchodiskovej tragédie alebo sa môžeme ešte pokúsiť o vlastné znovuzrodenie, zachrániť samých seba rovnako ako krajinu, ktorú toľko milujeme?“
Šavit postupne prechádza zlomovými bodmi, ktoré podstatným spôsobom ovplyvnili príbeh sionistického hnutia a izraelského štátu. Pri niektorých načrel do rodinnej histórie (prastarý otec Bentvič zorganizoval ako britský džentlmen púť chudobných Židov do krajiny predkov). V súvislosti s novšími obrazmi píše ako novinár – navštevuje aktérov udalostí, rozpráva sa s nimi a prináša ich výpovede.