Autor je promotér a publicista
V centre Kolína sa zhromaždilo približne 5000 ľudí, prevažne agresívnych mladých mužov, ktorí niekoľko hodín útočili na policajtov, ničili majetok a vykrikovali nenávistné heslá. Výsledkom zhromaždenia bolo 49 zranených policajtov, zničené policajné auto a rozsiahle škody na majetku.
Turisti a ostatní obyvatelia mesta sa museli niekoľko hodín vyhýbať hlavnému nádražiu a blízkemu námestiu v obavách o svoje zdravie a bezpečnosť. Polícia neskôr identifikovala 32 výtržníkov, proti ktorým bolo začaté trestné stíhanie.
Sú všetci Nemci fašisti?
Ak máte pocit, že čítate opis udalostí počas nedávnej silvestrovskej noci v Kolíne, ktoré rozvírili vášnivú diskusiu o rizikách nemeckej imigračnej politiky, ste na omyle.
Opisované udalosti sa udiali v októbri roku 2014, keď sa v tomto nemeckom meste stretli priaznivci krajnej pravice združení pod názvom Hooligans gegen Salafisten. Nemecké médiá v tom čase písali o bezprecedentnej udalosti, časopis Spiegel si kládol otázky: „Ako sa také niečo mohlo stať a čo bude nasledovať?“
Paralela medzi týmito dvoma udalosťami však nie je náhodná. Čo by sa stalo, keby sme na základe výtržností „bielych“ nemeckých extrémistov chceli posudzovať nemeckú spoločnosť ako celok?
Mohli by sme napríklad povedať, že nemeckí občania majú pravicový extrémizmus v krvi, že táto malá časť výtržníkov reprezentuje postoje väčšiny nemeckej populácie a aby sme svojim predsudkom dodali váhu, mohli by sme spomenúť neslávnu históriu Nemecka v prvej polovici 20. storočia. Samozrejme, každému súdnemu človeku je jasné, že takýmto zovšeobecnením by sme sa k reálnemu obrazu o obyvateľoch dnešného Nemecka vôbec nepriblížili.
Čo nám v takom prípade môžu povedať posledné výtržnosti, na ktorých sa preukázateľne zúčastnilo niekoľko desiatok až stoviek výtržníkov s imigrantským pozadím (ak predpokladáme, že 19 zadržaných je iba menšia časť skutočného počtu výtržníkov), o viac ako milióne utečencov, ktorí minulý rok prišli do Nemecka?
Načo nám je sociológia
Ak by sme prijali hru na primitívne zovšeobecňovanie, mohli by sme rovno zrušiť celý jeden vedný odbor, ktorý sa zaoberá skúmaním ľudských spoločenstiev, ich vnútornou štruktúrou, dynamikou a hodnotovým nastavením. Populistickí politici, ktorí nám hovoria, že človek s čiernu pleťou a arabským prízvukom bude nevyhnutne zlodej a sexuálny násilník, k svojej demagógii sociológiu naozaj nepotrebujú.
Keď premiér Robert Fico využil silvestrovské udalosti v Kolíne a v ďalších nemeckých mestách na radikálne vyhlásenia, že na Slovensku nebudeme prijímať žiadnych moslimov, dotiahol túto optiku ad absurdum. Kolektívnu vinu za silvestrovské výtržnosti v Nemecku tak rozšíril prakticky na viac ako 1,6 miliardy obyvateľov planéty, ktorí sa hlásia k islamskému náboženstvu. A to napriek tomu, že pitie alkoholických nápojov a kradnutie peňaženiek rozhodne nepatrí k fundamentom islamu.
Zoči-voči imigračnej vlne, s ktorou sa musí Európa vyrovnať nepotrebujeme prázdne hysterické reakcie, ktoré u nás prezentuje nielen premiér, ale aj časť súčasnej opozície. Potrebujeme skutočne odborný pohľad, schopnosť rozlišovať a poctivú prácu s dátami ako podklad pre vecnú a konštruktívnu diskusiu.