SME

Nemecký portrét Putina: Živý Kremeľ neopustí

Nemecký portrét Putina: Živý Kremeľ neopustí

Aké dve základné vlastnosti najviac charakterizujú ruského prezidenta?
Boris Reitschuster je podľa mňa najbližšie pravde: „Je ponížený a urazený.“

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5727277/5727277.jpeg?rev=2" author="Foto: ZDF" longread-pos="full"]Zábery z dokumentárneho filmu nemeckej televízie ZDF Muž moci Putin.[/content]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.[/content]

Ž il v NDR. V hlave má stále operačný systém podobný východo-nemeckému Robotronu 18. storočia, 19. storočia. My však žijeme v 21. storočí, v čase Windows 10,“ hovorí Putinov nemecký životopisec Boris Reitschuster.

Nepredvídateľný

Ešte nikdy som nepočula takú výstižnú charakteristiku Vladimira Vladimiroviča. Myslela som si, že mám Putina vďaka tomu, ako ho už dvadsať rokov dennodenne sledujem, dobre prekuknutého.

Nakoniec, nie som jediná, čo tohto záhadného muža s rybím pohľadom roky pozoruje, pitve sa v každom geste, analyzuje každučký jeho krok a snaží sa odhadnúť, aký urobí nabudúce. Nikomu sa však príliš nedarí predvídať, čo ruský prezident urobí. A v tom je jeho najväčšia sila. V absolútnej nepredvídateľnosti a strachu, ktorý z nej vyplýva.

Štyridsaťštyri minút trvajúci dokument nemeckej televízie ZDF je mimoriadny. Film Machtmensch Putin (Muž moci Putin) je žánrovo medzi dokumentárnym politickým hororom a katastrofickou rekonštrukciou.

Pozrela som sa naň znovu v deň, keď vyšiel rozhovor ruského prezidenta v nemeckom denníku Bild. Nepovedal v ňom nič nové. Ale vzbudil pozornosť v celom svete. Presne to Putin chce. Vzbudzovať svojimi nejasnými výrokmi neistotu, strach a pochybnosti o kvalitách západnej civilizácie.

Malý a ponížený

Putin si zrejme od detstva nesie určité vlastnosti aj stigmy. Boris Reitschuster tvrdí, že chudoba, ktorú Vladimir Vladimirovič zažil v detstve, uňho dodnes vzbudzuje túžbu po zlatých hodinkách, bankových kontách, drahých autách... Lenže je prezidentom, a tak by to nemal preháňať. Azda len pri mimoriadnych príležitostiach, ako je práve korunovácia. Vlastne inaugurácia.

Už trikrát za sebou bol slávnostne uvedený do funkcie prezidenta. Putin sa v tej situácii vyžíval. Na scénach s imperiálnym leskom hrá skvele. Má úroveň. To mu nemožno uprieť. No musia ho zaberať z toho správneho uhla.

Keď sám kráča po červenom koberci, nesmie byť viditeľný jeho nízky vzrast. Nemožno si nespomenúť na Napoleona. Putin ho obdivuje. Len chce skončiť trochu inak... Vlastne, a v tom je ten najväčší problém, ktorý filmom prestupuje, nechce skončiť vôbec. Nedokáže prestať vládnuť, staroby a smrti sa bojí viac než americkej svetovej nadvlády. Podobným strachom trpel Stalin.

Možno si myslí, že spojenie cárskej pompy a samoderžavia so sovietskym typom vládnutia mu zaistí nesmrteľnosť. Túži po prepychu cárov aj po moci sovietov. Chce byť napoly ako Stalin a napoly ako cár.

Aké dve základné vlastnosti najviac charakterizujú Putina? Boris Reitschuster má podľa mňa najbližšie k pravde: „Je ponížený a urazený.“

Je to tak. Komplexy sa ťahajú celým jeho životom. Takmer vždy možno vystopovať snahu dokázať tým, ktorí ho ponižujú, že je silný a mocný. A že im ešte ukáže. Preto Boris Reitschuster varuje pred tým, čo Západ systematicky robí: „Zahráva sa s jeho sebavedomím. A to je chyba. Keď Obama označil Rusko za regionálnu mocnosť, bolo to pre Putina ako uhryznutie tarantuly. „Myslím, že v ten deň potreboval prášok na upokojenie,“ tvrdí znalec Putinovho života.

Má pravdu. Putin sa k Obamovmu výroku vrátil aj v rozhovore pre Bild. Leží mu v hlave. „Záleží na tom, aký región mal na mysli,“ vyhlásil s úsmevom.

Riaditeľný a ideálny

Medzi najzaujímavejšie časti filmu patrí pasáž o nástupe Putina k moci. Pripomína to sprisahanie.

V čase, keď vtedajší prezident Boris Jeľcin upadal čoraz viac do alkoholického opojenia a srdcovej nedostatočnosti, prezidentský klan tvorený sčasti jeho rodinou hľadal niekoho, kto ho ochráni pred súdmi a trestom, až Boris Nikolajevič odíde do dôchodku alebo na večnosť.

Vladimir Putin vycítil svoju šancu. Najskôr bývalý kágebák z NDR stál na čele FSB. Keď generálny prokurátor Jurij Skuratov vznáša obvinenia z korupcie proti Jeľcinovmu klanu, hneď sú verejnosti predložené škandalózne zábery muža, ktorý sa nápadne podobá na prokurátora, ako obcuje s dvoma prostitútkami. Skuratov odstupuje. Jeľcinov klan je uchránený. Putin svoju prvú misiu splnil skvele.

Preto sa v roku 1999 nie príliš známy bledý muž z tajných služieb stáva ministerským predsedom. Najväčšiu službu mu v tejto chvíli urobí smrť viac ako troch stoviek ľudí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3YU9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu