Autor je reportér Českého rozhlasu
Madája! Madája! Sýrske mesto pri hranici s Libanonom dnes poznajú ľudia od Nového Zélandu po Kanadu. Obrázky hladujúcich a zomierajúcich detí pochádzajúcich údajne práve z Madáje totiž od začiatku roka zaplavili internet a sociálne siete. Trvalo to však niekoľko dní, než sa o problém začali zaujímať svetoví politici a volať o pomoc.
[content type="avizo-clanok" id="20071608" url-type="sme-article"][/content]
Umiernení či radikáli?
Rovnako sa na režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada zniesla obrovská vlna kritiky s tým, že sa dopúšťa vojnového zločinu. Áno, používať taktiku vyhladovania nevinných civilistov je neprípustné, no aj tentoraz bohaté monarchie Perzského zálivu a Západ používajú dvojaký meter.
Každý deň sme totiž svedkami nielen pokračujúceho krvavého konfliktu, ale tiež zúriacej informačnej vojny. V Madáji sa momentálne nachádza asi šesťsto ozbrojencov z radikálnych islamistických skupín Ahrár aš-Šam a sýrskej pobočky al-Káidy, teda Frontu an-Nusrá. Katarská televízia al-Džazíra však o nich hovorí ako o umiernenej opozícii, ktorá bráni sunnitských obyvateľov obce.
Na druhej strane niektorí ľudia z Madáje vraj libanonskej televízii povedali, že ich, naopak, nechávajú hladovať samotní povstalci, ktorí majú jedlo predovšetkým pre seba a schovávajú ho v skladoch. Damask sa potom pozastavuje nad tým, že rebeli majú aj po šiestich mesiacoch stále dosť zbraní a streliva. A k dispozícii majú aj internet.