SME

Skryté čaro roku 2015

Skryté čaro roku 2015

Podiel svetovej populácie žijúcej v extrémnej chudobe spadol prvýkrát pod desať percent.

Autor je profesorom bioetiky na Princeton University. Copyright: Project Syndicate 2016.

Podiel svetovej populácie žijúcej v extrémnej chudobe spadol prvýkrát pod desať percent.

Ak by sme stav sveta mali hodnotiť podľa novinových titulkov, tak bol rok 2015 rokom islamského teroru, a to predovšetkým v Paríži.

Začalo sa to masakrom v Charlie Hebdo a vrcholilo ešte smrtonosnejšou streľbou z 13. novembra vrátane útokov v Bejrúte, Ankare a v centre pre postihnutých v kalifornskom San Bernadine.

Nielen terorizmus

Keby sme sa však sústredili len na terorizmus, bolo by to zavádzajúce hodnotenie udalostí minulého roka. V roku 2015 zabil terorizmus viac ľudí v Sýrii, Iraku, Nigérii či Keni než vo Francúzsku či v Spojených štátoch. A ak októbrová nehoda ruského civilného lietadla na egyptskom Sinaji bola výsledkom príprav Islamského štátu, ako tvrdia aj ruskí experti, potom len tento incident zabil viac ľudí než oba teroristické útoky v Paríži.

V každom prípade by nám sústreďovanie sa na to, čo médiá hodnotia ako najpodstatnejšie, mohlo poskytnúť pokrivený pohľad na svet. Smrť každej nevinnej obete teroristických útokov minulého roka je tragédiou pre tú osobu, ako aj pre jej okolie, rodinu a priateľov; to však platí aj o obetiach dopravných nehôd, ktoré majú oveľa menej mediálnej pozornosti.

Terorizmus je šokujúci, násilný a divácky „atraktívny." Ak sa odohrá v našich mestách alebo v mestách, ktoré môžeme ľahko navštíviť, pritiahne ešte viac záujmu pre faktor: „Mohol som to byť aj ja!" No z globálnej perspektívy boli dve najpodstatnejšie udalosti roku 2015 veľmi povzbudzujúce, ale len jedna - zmluva o medzinárodnej klimatickej zmene z decembra v Paríži - dosiahla významnejšie mediálne pokrytie.

Uvidíme v roku 2050

Bude trvať dekády, než budeme vedieť, či dohoda z Paríža splnila stanovený cieľ obmedziť globálne otepľovanie „výrazne pod" 2 stupne Celzia nad predindustriálnou úrovňou. Ide o ambicióznejšiu rétoriku, než predpokladala väčšina pozorovateľov, a akceptovalo ju všetkých 194 zúčastnených krajín.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Prognóza (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


22 h

ROR na bojisku (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


7. dec

Cena slovenského dôchodcu (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Na sv. Mikuláša testujte sa, očkujte sa! (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


5. dec

Sídlo komisára pre deti (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


3. dec

Cestovateľ odišiel (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


2. dec
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu