Michael Weiss a Hassan Hassan Islámský stát: Uvnitř armády teroru, CPress Brno 2015
Islamské radikálne hnutie, ktoré sa rozpriahlo na nie presne definovanom území medzi Iránom, Irakom, Sýriou ako vojensko-teroristická a náboženským fundamentalizmom zaštiťujúca sa organizácia, je ťažko pochopiteľným zoskupením.
Vysvetliť, o čo vlastne hnutiu ide, sa nedá len zo správ o absurdných popravách. Zjednodušenia novinových titulkov nevystihujú, kde sa vlastne nabrali tisíce mladých mužov, ktorí sú ochotní vziať do rúk zbrane či dokonca sa opásať výbušninami a v mene náboženstva obetovať životy seba aj druhých.
Kniha dvojice autorov Michael Weiss a Hassan Hassan Islámský stát: Uvnitř armády teroru sa snaží odhrnúť oponu a vysvetliť ostatnému svetu, že máme pred sebou zložitú komplexnú civilizačnú ruptúru, ktorá má svoje historické a náboženské korene.
Autori a kniha
Michael Weiss, americký novinár, ktorý sa pohybuje dlhodobo na Blízkom východe, a jeho sýrsky kolega a analytik Hassan Hassan sa rozhodli zmapovať históriu vzniku samozvaného štátu ovládaného vojenskými jednotkami na území Sýrie a Iraku. Poznáme ho pod skratkou IS (Islamic State of Iraq and Syria), pričom primárne nejde o štát, ktorý by spĺňal medzinárodne uznávané kritériá.
Z pohľadu dôsledného historického bádania je kniha trocha neprehľadná, keďže americký novinársky prístup sa snaží vidieť dianie skôr v dramatických príbehoch konkrétnych aktérov, než v súvislostiach a spoločenských interpretáciách. To však neznamená, že by kniha čitateľa nešokovala množstvom prekvapujúcich faktov.
Ak sa prehryziete úvodným nie vždy prehľadným pletivom mien a organizácií, dostanete sa k pohľadu do sveta, ktorému sa nedá tak ľahko porozumieť, ale zároveň predstavuje reálnu hrozbu – a to nielen aktuálnu vojenskú, ale aj perspektívne civilizačnú.
Náboženský radikalizmus
V jednej časti knihy autori prirovnávajú aktuálny súboj šiitských a sunnitských moslimov k reformácii a protireformačným vojnám v Európe 16. a 17. storočia. V prípade vedenia IS ide o radikálnym sunnitským islamom inšpirované hnutie, ktoré presadzuje šaríu, islamské právo, a je extrémne zamerané proti všetkým, ktorí majú iný názor.
A to nie sú iba predstavitelia vojenskej moci „prehnitého Západu“ na čele s USA, či veční nepriatelia všetkých arabských radikálnych hnutí Židia. V prípade ISIS sú nepriateľmi aj šiitskí moslimovia a aj vlažní sunniti, všetci kresťania, bezverci či veriaci iných náboženstiev, prosto ktokoľvek, kto má iný názor na jediný správny výklad Koránu z dielne ideológov IS.