Slováci sa prestávajú dívať na hviezdy. Vďaka narastajúcemu svetelnému znečisteniu sa totiž tmavá hviezdna obloha stáva na väčšine územia, a najmä v mestách vzácnosťou či skôr spomienkou z minulosti.
Pritom, ako upozorňujú odborníci, nejde len o problém estetický či úzko profesijný, týkajúci sa iba astronómov. Svetelný smog negatívne ovplyvňuje prírodu aj zdravie ľudí (je dokázané, že nedostatok tmy sa spája s nízkou tvorbou melatonínu a znižuje odolnosť organizmu), spôsobuje tiež plytvanie energiou a peniazmi
V Slovinsku, kde svetelné znečistenie výrazne obmedzili, klesla po ôsmich rokoch spotreba elektrickej energie na verejné osvetlenie a znížil sa počet dopravných nehôd. Na Slovensku sú prvými tmavými lastovičkami jednak parky tmavej oblohy, a tiež obce, ktoré dobrovoľne siahli po úspornom verejnom osvetlení, čo nesvieti zbytočne „do neba“.
Snaha riešiť ochranu tmy zásadnejšie by však nepochybne narazila na typicky našský argument – sú oveľa dôležitejšie veci! Áno, keď sa nekúri v nemocniciach a kolabuje školstvo, je to trochu i pravda.
Na druhej strane však práve schopnosť chrániť životné prostredie, klímu – a aj nočnú oblohu – definuje civilizovanú a kultúrnu spoločnosť.