SME

Spor karikaturistu Vica o byt sa ťahá od roku 1992

Spor karikaturistu Vica o byt sa ťahá od roku 1992

Na konkrétne otázky hovorca prešovských súdov do požadovaného termínu neodpovedal.

TEXT: Robert Kotian

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Róbert Kotian, moderátor rozhlasovej diskusie Dejiny.sk, spolupracovník denníka Šport.[/content]

V ypratať byt č. 6 nachádzajúci sa v Prešove na Weberovej 2 na druhom poschodí v lehote 30 dní od právoplatnosti rozsudku bez práva na zabezpečenie bytovej náhrady – rozhodol Krajský súd v Prešove 27. októbra 2015 v spore medzi firmou Sapex a Fedorom Vicom, kde žalobca (Sapex) žiadal od žalovaného (Vico s manželkou) o vypratanie tohto bytu.

„Posledné súdne rozhodnutie neprekročilo doterajšiu prax súdov pri rozhodovaní mojich sporov. Súd rozhodol v môj neprospech,“ hovorí známy karikaturista, prispievajúci aj do SME (preto dnešnú stranu neilustrujeme jeho kresleným vtipom). Spor trvá od januára 1992 – ale či sa už aj skončil, nie je stále jasné. Istá je len pachuť v ústach a začudovaný pohľad bežného pozorovateľa.

I. Od Adama

Krajský súd v Prešove 27. októbra 2015 rozhodol v prospech firmy Sapex, ktorá sa domáhala vypratania bytu obývaného Fedorom Vicom a jeho manželkou po skončení nájomného vzťahu. Toto tvrdí firma Sapex a súd jej dal za pravdu. Ide o byt na Weberovej 2 (pôvodne Ul. kpt. Jaroša 2, súp. č. 6967) v Prešove, o ktorom Fedor Vico už takmer dvadsaťštyri (24) rokov tvrdí, že dom na tejto ulici a s týmto súpisným číslom nebol predmetom kúpnej zmluvy medzi Editou Valdmanovou a firmou Sapex uzavretej v januári 1992 – a nezainteresovaný laik sa nemôže zbaviť dojmu, že súdy vidia realitu inak, ako velí zdravý rozum.

Krátka chronológia sporu – 30. januára 1992 uzavrela Edita Valdmanová s firmou Sapex, zastúpenou jej konateľom Jánom Bilasom, formou notárskej zápisnice kúpnu zmluvu o predaji rodinného domu na Hlavnej ulici 13 – „v prírode ide o rodinný dom na Hlavnej ulici č. 13 so súpisným číslom 2877 s pozemkami a vonkajšími úpravami. Dom pozostáva z 2 bytových jednotiek a obchodnej budovy“, píše sa na dvoch miestach už spomínanej notárskej zápisnice.

Byt obývaný Fedorom Vicom sa nachádza vo vedľajšej budove na dnešnej Weberovej ulici 2 so súpisným číslom 6967 - a v čase uzavretia kúpnej zmluvy v ňom bolo osem bytov. Tento byt na Ulici kpt. Jaroša 2 v Prešove dostal Vico vo februári 1990 od Mestského národného výboru v Prešove. Rozhodnutie o zmene vlastníka domu na Ulici kpt. Jaroša 2, ktorým sa po reštitúciách stala Edita Valdmanová, a o zániku nájomného vzťahu s Bytovým podnikom mesta Prešov dostal Fedor Vico od bytového podniku 1. apríla 1992. Teda dva mesiace po tom, ako Valdmanová (vraj) predala tento dom Sapexu, dostáva Vico oznámenie o tom, že majiteľom domu je Valdmanová, nie Sapex. V tomto liste nie je žiadna zmienka o tom, že by vlastníkom domu na Ulici kpt. Jaroša 2 bola firma Sapex.

A od tohto doteraz jednoznačne nevyriešeného sporného bodu celej kauzy sa odvíja všetko ostatné.

II. Čo hovoria zainteresovaní

Okrem Fedora Vica a jeho právneho zástupcu JUDr. Petra Arendackého sa k tomuto bizarnému príbehu vyjadrili aj zástupcovia firmy Sapex a hovorca Okresného aj Krajského súdu v Prešove JUDr. Michal Drimák.

Fedor Vico: Vlastníctvo domu je stále nevyriešené

Čo bolo podľa vás podstatou sporov s firmou Sapex a o aké spory vlastne išlo?

Vico: „Vo všetkých sporoch rozhodnutie súdov záviselo od vyriešenia otázky, či druhá sporová strana, ktorou je firma Sapex, je vlastníkom bytového domu, v ktorom je byt, ktorého som užívateľom. V sporoch sa riešila platnosť kúpnej zmluvy, na základe ktorej údajne spomínaná firma získala bytový dom do vlastníctva od pani Edity Valdmanovej, neplatnosť výpovede z nájmu bytu, zaplatenie nájomného za užívanie bytu, vysťahovanie z bytu a pod.“

Aké máte hlavné výhrady voči doterajšiemu rozhodovaniu súdov?

Vico: „Súdy v doterajších konaniach svojvoľne vykladajú ustanovenia Občianskeho zákonníka upravujúce nadobudnutie vlastníctva nehnuteľnosti, vrátane tých, ktoré upravujú platnosť právnych úkonov, ustanovenia Občiansko-súdneho poriadku, najmä čo sa týka veci rozhodnutej, ako aj katastrálneho zákona. Ak by študent práva na skúške vykladal zákonné ustanovenia takým spôsobom ako súdy v týchto konaniach, tak by ju neurobil. Na základe mojich skúseností získaných z týchto sporov som prekvapený, že našim súdom dôveruje až 23 percent občanov. Ak by platy sudcov boli stanovené podľa kvality rozhodovania v týchto mojich sporoch, tak by mali nárok tak na minimálnu mzdu.“

Na čom stoja vaše argumenty, že Sapex sa nestala majiteľom budovy, v ktorej máte byt?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

V súboji (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


17 h

Syndróm vyhorenia (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


26. nov

Špecifiká slovenského alkoholizmu (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


25. nov

Pandemické opice (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


24. nov

Recyklácia (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


23. nov

Zápas (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


22. nov
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu