SME

Hrozí naozaj kolaps našej civilizácie? Čo nás učí minulosť

Hrozí naozaj kolaps našej civilizácie? Čo nás učí minulosť

Spoločnosti sa rozpadávali v celých známych dejinách človeka. Môžeme sa však z toho nejako poučiť? A hrozí kolaps našej civilizácie?

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/57/5728965/5728965.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Nejaké poučenie z dejín jestvuje: spoločnosť sa môže zrútiť a môže sa zrútiť veľmi rýchlo. FOTO: Autor - Exlore Thomas Cole/WIKIMEDIA/CC[/content]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosti sa rozpadávali v celých známych dejinách človeka. Môžeme sa však z toho nejako poučiť? A hrozí kolaps našej civilizácie?

TEXT: Tomáš Prokopčák

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Tomáš Prokopčák. Autor je zástupca šéfredaktorky denníka SME. [/content]

V láda musela siahnuť po výnimočnom stave. Ako sa zhoršovali podmienky pre poľnohospodárov, stala sa odkázanou na dodávky obilia zo zahraničia. Nezískali najlepšie ceny, no vyprahnutá pôda nezvládala vyprodukovať dostatok pre všetkých.

Napriek tomu nasledoval hlad, časť obyvateľstva sa pohla preč zo svojich tradičných regiónov, usádzali sa popri cestách či smerovali do väčších miest, kde existovala aspoň nejaká možnosť obživy.

Zvýšený výskyt ľudí na malom priestore však znamenal rastúce sociálne napätie. Pridali sa k tomu nájazdy fanatikov, ktorí napádali, plienili a ničili pobrežné mestá. Vlna utečencov len rástla.

Ak tento úvod znie ako opisovanie podmienok odohrávajúcich sa na dnešnom Blízkom východe či v Afrike, ak naoko relatívne dobre opisuje situáciu v Sýrii či v Somálsku, mýlite sa iba čiastočne. Takáto situácia naozaj panovala na územiach v okolí Stredozemného mora, akurát pred približne tritisíc rokmi.

Boli to časy, keď sa prakticky zo dňa na deň zrútili civilizácie neskorej bronzovej doby. Už vtedy vytvárali ľudia čosi ako nadregionálnu kultúru: obchodovali s nerastmi aj plodinami, vyvážali a privážali šperky aj keramiku, vína či korenia.

„No ich kráľovstvá a ríše sa rozpadli v priebehu desaťročí a ich kultúra zmizla,“ píšu biologička Nina Fedoroffová a historik Eric Cline pre webmagazín Quartz.

Tá zaujímavá otázka preto znie: môže nás veda svojím poznaním minulosti naučiť niečo o našej budúcnosti? Môže nás na to pripraviť a pomôcť nám?

Prepojený svet?

Podobnej kríze okolo roku 750 nášho letopočtu čelil svet Mayov.

„Rástli prirýchlo, priveľa konzumovali. Civilizácie však neustupujú postupne, dosiahnu vrchol – a potom sa veľmi rýchlo rozpadnú,“ vysvetľuje pre Wired aj archeológ Arthur Demarest. „Ten proces je ako pri lezení na skaly. Môžete síce skúsiť liezť rýchlejšie, no v istom okamihu umriete.“

Mayovia sa vtedy rozhodli, že svoj spôsob dorábania potravín zmenia a rozsiahle vypaľované poľnohospodárske plochy nahradili menšími, špecializovanými farmami. Výsledkom síce bola chudobnejšia spoločnosť, ktorá už nemala dosť prostriedkov na budovanie veľkých chrámov a silné armády na dobyvačné výpravy, no ríša Mayov pretrvala ďalšie stáročia.

Je to dobrý návod? Ubrať, rozštiepiť sa a všetci trochu schudobnieť?

Dnes žijeme vo svete, na ktorý sa ťažko uplatňujú poučenia zo staroveku či mayských čias. Náš hyperprepojený svet urýchľuje každý trend – v dobrom aj zlom zmysle slova. Zároveň naša vyspelosť a toto prepojenie, využívanie znalostí nám umožňujú katastrofe predísť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3YZB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Narodil sa v Žiline, vyrastal a žije v Bratislave. V SME pracuje od roku 2005 ako redaktor kultúry a zahraničia. Od roku 2012 viedol oddelenie vedy a techniky. Od roku 2021 je členom predstavenstva vydavateľstva zodpovedným za digitálny obsah. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu