SME

Afganský hokejový talent sníva v Brne o Jágrovi

Afganský hokejový talent sníva v Brne o Jágrovi

Nikto z nich nesedí na sociálnych dávkach, hovorí Safa Hassaní o afganskej komunite, ktorú v juhomoravskej metropole tvorí asi 60 ľudí.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/57/5729191/5729191.jpeg?rev=2" author="Foto: Archív rodiny Hassaní" longread-pos="full"]Hokejový talent Paktin.[/content]

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5707519/5707519.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.

[/content]

Počerný muž s tvárou s takými pravidelnými črtami, že by mu ich mohla závidieť hociktorá hollywoodska hviezda, je trochu nervózny. Jeho syn je práve na ľade. Má trinásť a volá sa Paktin Hassaní. Má české občianstvo, tvár rovnako ostro rezanú ako otec a afganský pôvod. Prásk. Rozhodca odpíska faul. Potom sa to stalo.

„Bolo to v Jihlave. Stál som s ostatnými fanúšikmi i rodičmi na tribúne,“ spomína Safa Hassaní. „V jednej chvíli sa zrazil s nejakým chalanom. Ten spadol. Hokej je jednoducho taký, rovnako tak mohol spadnúť môj syn. Rozhlas hlási, že fauloval Hassaní Paktin. Zrazu počujem, ako niekto kričí: Je to terorista. Potrestajte ho! Bol to otec toho zrazeného protihráča. Otočil som sa naňho a vravím mu: Tak ten terorista je môj syn. Žiadam vás, aby ste sa správali slušne. Pretože ja som utiekol, aby som teroristom nemusel byť. Lenže on pokračoval: Vy všetci ste rovnakí, pozrite, aký urobil ten váš chlapec faul! To už ma naštval. Hovorím si, že to bude zrejme rasista a bude treba naňho zavolať políciu. Nebolo. Pretože všetci rodičia spoluhráčov Paktina sa za mňa postavili. A pustili sa doňho. Hovorím svojim deťom, že žijeme v Českej republike a celý život budeme mať problémy. Musíme to ignorovať, nech ľudia hovoria čokoľvek. Ak sa takáto diskusia rozvinie v spoločnosti inteligentných osôb, tak sa do nej pustím. Ale prieť sa s nejakým opilcom?“

Napriek tomu sú v Česku šťastní. Psychiater Safa Hassaní sem priviezol svoju matku, ženu a štyri deti v júli 2008. Vtedy ma to udivilo. Poznala som ho z Afganistanu ako váženého, zámožného a pre svoju prácu zapáleného muža. Vybudoval vo svojej krajine sieť psychiatrických kliník, čo bolo niečo prevratné. Špecializoval sa na jeden z najväčších problémov krajiny – drogy.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

V Kábule nezmizneš

[content type="citation"]Únoscovia dostali tučné výkupné. Okrem toho donútili Safu, aby im sľúbil, že bude voziť atentátnikov na miesto činu. „Sľúbil som im všetko, čo chceli. Pustili ma. Ale vedeli, kde žijem, poznali moju rodinu...“[/content]„V Afganistane som zamestnával 120 ľudí v niekoľkých afganských mestách,“ hovorí Safa.

Mal skvelú ženu Soňu, štyri deti a dosť peňazí, aby im zabezpečil slušnú budúcnosť. „Všetci vedeli, že spolupracujem s cudzincami. Vedeli to aj únoscovia. Keď ma viezli autom, povedali mi: Ty si syn Busha, čím mysleli, že som prozápadne orientovaný. Ja som namietal: Môj otec obetoval svoj život v boji za svoju krajinu, ako ma môžete obviňovať? (Safovho otca uniesli počas sovietskej okupácie Afganistanu, pozn. red.) Hneď som dostal strašnú ranu do hlavy. Pochopil som, že musím odísť.“

Únoscovia dostali tučné výkupné. Okrem toho donútili Safu, aby im sľúbil, že bude voziť atentátnikov na miesto činu. „Sľúbil som im všetko, čo chceli. Pustili ma. Ale vedeli, kde žijem, poznali moju rodinu...“

Safa sa vrátil do Kábulu a ihneď všetko oznámil na polícii. Začalo sa vyšetrovanie, ale čoskoro sa ozvali únoscovia. „Čo sme si povedali?“ pýtali sa. Safa mal problém.

V čiapke a s vodičským

Že sa v Českej republike rodina usadí a že prvorodený syn Paktin sa stane prvým úspešným hokejistom v histórii Afganistanu – krajiny, ktorá aj napriek tvrdej zime a vysokým horám nepozná lyže ani korčule –, nikto neplánoval. Teraz je navyše predsedom triedy.

Sedíme v obývačke rodinného domčeka v obci neďaleko Brna a vonku je tma. Trinásťročný Paktin sa sám vracia z hokejového tréningu. „Nemám strach, že by sa mu niečo mohlo stať,“ hovorí jeho otec.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Cena slovenského dôchodcu (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


16 h

Na sv. Mikuláša testujte sa, očkujte sa! (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


5. dec

Sídlo komisára pre deti (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


3. dec

Cestovateľ odišiel (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


2. dec

Králiky (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


1. dec

Závery divej svine (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu