Autor je predseda Valného zhromaždenia OSN
Kohokoľvek sa opýtate, na čo si z roku 2015 spomína, pravdepodobne to bude niečo negatívne. Aj napriek tomu však bol rok 2015 aj rokom pokrokov a výrazných posunov. Napríklad zdravotnícki pracovníci s podporou medzinárodného spoločenstva zastavili epidémiu eboly v Sierre Leone, Libérii a Guinei. V 2015 sa tiež skončili Miléniové rozvojové ciele OSN, pričom pomohli znížiť celosvetový počet chudobných žijúcich v extrémnej chudobe o viac ako 50 percent. V tomto roku taktiež rokovania, nie tanky, viedli k zlepšeniu americko-kubánskych vzťahov, k uzavretiu iránskej jadrovej dohody, k prelomu v mierových rokovaniach v Kolumbii a k zmene v Stredoafrickej republike. V Bezpečnostnej rade odsúhlasený plán na vyriešenie konfliktu v Sýrii s nádejou, že konečne túto hroznú humanitárnu katastrofu dostaneme pod kontrolu.
Addis Abeba, New York a Paríž
Každá z týchto udalostí je sama osebe veľkým úspechom. Najväčšiu nádej do budúcnosti mi však dáva prijatie troch významných medzinárodných dohôd viac ako 193 členskými štátmi OSN.
V septembri sa svetoví lídri zišli v New Yorku, aby prijali novú dohodu pre ľudí a planétu zakotvenú v 17 cieľoch udržateľného rozvoja. Dva mesiace predtým sa tí istí lídri zaviazali v Addis Abebe k novému globálnemu rámcu týkajúceho sa financií, budovania kapacít, technológií, obchodu, dlhov a ďalších v prospech realizácie týchto cieľov. Po rokoch sklamaní lídri začiatkom decembra v Paríži prekonali vzájomné rozdiely a dohodli sa na tom, ako odvrátiť katastrofické klimatické zmeny a zároveň udržať pokrok.
Prostredníctvom týchto troch kľúčových dohôd sa vlády na celom svete zaviazali urýchliť tri kritické premeny. Po prvé, zaviazali sa, že sa zamerajú na hlavné príčiny chudoby, hladu, pokrok ľudského rozvoja a rodovú rovnosť. Po druhé, dohodli sa na podpore spoločnej prosperity a na prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku, odolnú proti klimatickým zmenám a na ochrane životného prostredia. Po tretie, zhodli sa na zlepšení vládnutia na všetkých úrovniach s cieľom dosiahnuť mierovejšiu, spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť.
Globálne hnutie za zmenu
Skeptici budú, samozrejme, pochybovať o schopnosti a odhodlaní vlád pretaviť tieto dohody do reálnych zmien. Ja však nielen úprimne verím, že môžeme uspieť, ale som aj skutočne presvedčený, že uspejeme. Vysvetlím prečo.
Po 50 rokoch v politike som nikdy nevidel rokovania vedené s väčšou rozvahou a s väčším zmyslom pre inkluzívnosť ako tie, vďaka ktorým tieto dohody vznikli. Výsledkom je, že dohody sú reálne politicky akceptované na najvyššej možnej úrovni. Okrem toho pomohli vytvoriť globálne hnutie za pozitívnu zmenu, do ktorého sú zapojené mimovládne organizácie, mladí ľudia, súkromné podniky a ďalší aktéri, ktorí budú prispievať svojím dielom práce v každej fáze nasledujúcich pätnásť rokov. Od Miléniových rozvojových cieľov až po zníženie cien obnoviteľných zdrojov energie mnohé vlády a spoločnosti ukazujú, že zmena, ktorú potrebujeme, nie je len možná, ale už aj prebieha.