SME

Pozitívna kampaň Smeru a hymna pre Kisku

Pozitívna kampaň Smeru a hymna pre Kisku

Premiérka Szydlová bránila v EP pozíciu Poľska decentne, ale žiadne zblíženie nenastalo. To je horšie ako zle a viac chyba koncilu než Varšavy.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5729652/5729652.jpeg?rev=2" author="TASR" longread-pos="full"]Vzácna návšteva kresťanov tak dojala, že ju privítali kultúrnym programom.[/content]

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5725939/5725939.jpeg?rev=2"][/content]

Dnes píše Peter Schutz, komentátor SME.

[/content]

Udalosť týždňa I

Rozklad EÚ v utečeneckom roztoku.

Zvolanie Donalda Tuska, že „Únia má dva mesiace, aby dostala veci pod kontrolu, inak je koniec Schengenu“, je slávnostným oznámením, že európskym politikom až po kolínskom silvestri došlo, že sú bez plánu B, ak Nemecko zatvorí hranicu.

Merkelovej preferenčný zosuv, ďalšie ultimátum CSU a troje spolkových volieb na jar pritom avizujú, že spustenie rámp nie je otázkou či, ale kedy. Rakúsko to už má za sebou...

Kým v Bruseli svitlo aspoň neskoro (lepšie ako nikdy), že uzavretie hraníc je koncom voľného pohybu aj pre Európanov, bláznom z Visegrádu, ktorí v utorok uvalili na kvóty desiatu kliatbu, dodnes nedošlo, že nedohoda s Nemeckom – na kvótach či inak – je labuťou piesňou Schengenu.

Analýzy, že čo po ňom zostane z EÚ, sa píšu v Stratfore, Foreign Affairs i kdekade. Nevidieť siluetu riešenia, po ktorom Tusk volá. Svetielko na konci tunela je Slovenská sovietska socialistická republika. Je ešte poriadne ďaleko, ale už nie za horizontom.

Udalosť týždňa II

[content type="citation"]Ekonomicky emancipovaný Irán s odkliatymi miliardami na podporu vojen a militantov v oblasti neznižuje, ale zvyšuje napätie na Blízkom východe.[/content]

Iránsky deal.

Správa atómovej agentúry, že Teherán plní podmienky jadrového sebaobmedzenia, ktoré dohodol so šiestimi mocnosťami, uvoľnilo sankcie (presnejšie časť sankcií).

Invázia európskych investorov a obchodníkov do Perzie, ktorá sa ešte v týždni spustila, ukazuje na jeden zo smerov, odkiaľ fúkal dealu do chrbta priaznivý vietor.

Zodpovednosť MAAE, ktorá má kontrolovať stovky centrifúg a zamurovanie reaktorov, je obrovská, keďže celý Obamov projekt polepšenia lotrovského režimu visí na tom, či to dokáže.

Aj keby áno, ekonomicky emancipovaný Irán s odkliatymi miliardami na podporu vojen a militantov v oblasti (Hizballáh, Hamas) neznižuje, ale zvyšuje napätie na Blízkom východe.

Prvým prejavom je agresívnejšia Saudská Arábia.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Udalosť týždňa III

Poľský deň v EP.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Syndróm vyhorenia (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


26. nov

Špecifiká slovenského alkoholizmu (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


25. nov

Pandemické opice (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


24. nov

Recyklácia (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


23. nov

Zápas (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


22. nov

Náš zocelený človek (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


21. nov
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu