Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Nový rok sa na finančných trhoch začal rezko. Ceny čínskych akcií zaznamenali rekordný prepad. Finančné trhy začalo obchádzať strašidlo ďalšej krízy na rozvíjajúcich sa trhoch (emerging markets). Krízy podobnej tým z rokov 1982, 1994 a 1997. Čo je na tejto kríze staré a čo nové?
Pôžičky pre exportérov
Krízy na rozvíjajúcich sa trhoch mali svoj tradičný priebeh. V časoch hojnosti, keď ceny ropy a iných komodít boli vysoko, exportérske krajiny sa topili v dolároch. Vlády rozširovali sociálne programy a investovali do megalomanských infraštruktúrnych aktivít.
Keď vládam nestačili vlastné zdroje, na medzinárodných finančných trhoch bez problémov získali dolárové pôžičky. Podniky si zas brali pôžičky na rozšírenie výrobných kapacít. Budúcnosť bola ružová a pôžičky sa mali ľahko splatiť z rastúcich exportov komodít.
Potom prišiel krach cien komodít a s ním aj pád kurzov národnej meny voči doláru. Obdobie hojnosti sa skončilo. Splácanie dlhu bolo zrazu drahšie. Aj udržiavanie sociálnych programov bolo pri nízkych cenách komodít omnoho ťažšie.
Základný vzor boomu a krachu platí aj pre súčasnú krízu na rozvíjajúcich sa trhoch. Zároveň sa však objavili aj zaujímavé nové prvky. Najväčším rozvíjajúcim sa trhom (a druhou najväčšou ekonomikou sveta) je Čína. Čína nie je vývozcom, ale najväčším svetovým dovozcom komodít. Kým pád cien komodít poškodil predovšetkým ropné štáty, za spomalením čínskej ekonomiky sú úplne iné faktory.
Prvým je prechod z modelu rýchleho rastu založeného na industrializácii, masovom prevode roľníkov do tovární a exporte tovarov do zahraničia na model pomalšieho rastu založeného na domácej spotrebe tovarov a služieb. Týmto prechodom si prešli všetky veľké svetové ekonomiky vrátane Japonska a Kórey. Čína ho absolvuje teraz. Prechod je nevyhnutný, lebo zásoby novej pracovnej sily sú obmedzené a príliš rýchla industrializácia devastuje životné prostredie.
Druhým faktorom je demografická zmena. Čína má najrýchlejšie starnúcu populáciu na svete. Bude pre ňu musieť vybudovať neobyčajne nákladnú sieť zdravotníckych a sociálnych služieb. Ekonomický rast Číny to celkom prirodzene spomalí. Následne tým klesne aj ekonomický rast hlavných dodávateľov komodít do Číny, ako sú mnohé africké krajiny, ale aj Austrália a Rusko.